Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... Folie autoturism fata
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

Folie autoturism fata

Buna ziua,

Am urmatoarea situatie:Ma deplasam prin oras si vad un mcv in spate cu girofarurile.Trag pe dreapta sa le fac loc fara sa-mi treaca prin cap ca au treaba cu mine.Trage in fata mea si coboara un agent (se prezinta tot ce trebuie frumos) si imi spune ca am folie pe geamurile din fata.II spun ca asa este si ca am omologarea (ele fiind extrem de deschise si in regula au inchidere 10%).II dau documentele totul in regula, ii dau si autorizatia si imi spune ca nu-l intereseaza.Se duce la masina completeaza proces-verbal vine imi da certificatul dar imi da amenda pentru folii.In procesul-verbal scrie doar ca avea, folii neomologate de culoare inchisa si ca nu se putea vedea chipul conducatorului.
Intrebare:!.Din cate cunosc (nu stiu daca am dreptate) aceasta constatare nu se face cu un aparat de politist sau de RAR?(si unde scrie?)
si
2.Daca ma duc in instanta cu autorizatia ce sanse am?
Multumesc anticipat
Atata timp cat folia a fost omologata de catre R.A.R, ei au facut un abuz in serviciu.
Contesta amenda, angajeaza-ti un avocat pentru a face acest lucru.

Multumesc, nu mai intereseaza sa-i fac plangere penala.Eu vreau doar sa stiu ce act normativ prevede, daca exista, cum se constata legal opacitatea foliei pentru ca procesul verbal sa fie legal.Personal mi se pare ciudat sa fie cum am patit ,,asa la ochi-mi se pare mie ca e mai inchisa decat ar trebui''.Am mai fost oprit de RAR si au pus un aparat special si a iesit in regula.Ma intereseaza daca mi se poate indica actul, legea care spune cum se constata si cu ce aparat cred ca norme metotdologice sau ceva.
Multumesc