avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 824 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... prestari servicii intracomunitare
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

prestari servicii intracomunitare

as dori sa ma ajutati in urmatorul caz:
- P.F.A., norma de venit,(vopsitorie) inregistrat in scopuri de TVA intracomunitar art.153.1, inregistrat in R.O.I;
- activitatea se desfasoara in Germania la beneficiar care are cod valid de TVA;
- se achita contributiile in romania (impozit,pensie,sanatate)
- se emit facturi inspre beneficiar pe luna fara TVA
Ce trebuie facut de catre P.F.A.-ul inregistrat in Romania, ca sa functioneze in legalitate legat de taxe in Gremania?
Trebuie incheiat un contract de prestari servicii intre cele doua P.F.A.-uri ? Daca da, unde trebuie inregistrat in Germania si de catre cine?
Ce trebuie platit acolo si in ce procent?
de unde pot lua informatii despre legislatia germana legata de PFA-urile inregistrate in Romania care presteaza servicii in germanai?
multumesc pentru promtitudine

Alte discuții în legătură

Achizitie intacomunitara masina rulata misaaa misaaa buna ziua, am nevoie de ajutor pt urmatoarea speta: - sunt P.F.A. norma de venit, inscris in R.O.I. (am CIF...), cod valid de TVA,inregistrat pe art,153.1 ... (vezi toată discuția)
Prestari servicii germania misaaa misaaa buna ziua, as dori sa ma lamuriti si pe mine cu urmatorul caz: - P.F.A. vopsitor auto, norma de venit, inregistrat pt. operatiuni intracomunitare in ... (vezi toată discuția)
Declaratia 392 misaaa misaaa am nevoie de o lamurire si anume: - sunt P.F.A. la norma de venit, neplatitor de TVA in Romania(am cod fiscal fara RO) - inregistrat in R.O.I., inregistrat ... (vezi toată discuția)