Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... detasare
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

detasare

daca o societate care este subantreprenor detaseaza angajatii la alta soc care este antreprenor in baza aceluiasi contract cum se face inreg in revisal?antreprenorul are lucrari in SERBIA.Deci angajatii ajung acolo
Conform art. 45 din Codul muncii , detasarea este actul prin care se dispune schimbarea temporara a locului de munca, din dispozitia angajatorului, la un alt angajator, in scopul executarii unor lucrari in interesul acestuia.

Angajatorul la care salariatul este detasat nu va incheia cu acesta un contract individual de munca. Totodata, intrucat nu este parte in contractul individual de munca, angajatorul la care salariatul este detasat nu poate incheia cu salariatul un act aditional prin care sa modifice contractul individual de munca.

Masura detasarii este luata ca urmare a solicitarii exprese a unei alte unitati decat cea la care este angajat salariatul.

Masura detasarii poate fi luata in mod unilateral pe o perioada de cel mult un an, astfel cum dispune art. 46 alin. (1) din Codul muncii . In mod exceptional, potrivit alin. (2) al aceluiasi articol, perioada detasarii poate fi prelungita pentru motive obiective ce impun prezenta salariatului la angajatorul la care s-a dispus detasarea, cu acordul ambelor parti, din 6 in 6 luni.

Pe durata detasarii, salariatul isi desfasoara activitatea in baza deciziei de detasare emisa, la solicitarea angajatorului la care este detasat, de angajatorul care il detaseaza.

Decizia, ca masura unilaterala, poate fi emisa pe o perioada de cel mult un an. Pentru prelungirea detasarii, in conditiile art. 46 alin. (2), fiind necesar acordul salariatului, se va incheia act aditional la contractul individual de munca. Actul aditional se va incheia intre cele doua parti ale contractului individual de munca.

Potrivit art. 4 alin. (1) lit. e) din HG 500/2011 privind registrul general de evidenta a salariatilor, completarea, respectiv inregistrarea in registrul si transmiterea registrului pentru salariatii detasati, o face angajatorul de baza. Astfel, angajatorul de baza completeaza perioada detasarii si denumirea angajatorului la care se face detasarea, anterior inceperii detasarii.

In concluzie, inregistrarea in Revisal o face angajatorul care detaseaza si nu cel la care este detasat salariatul.