Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Recurs la Curtea de Apel
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Recurs la Curtea de Apel

Buna ziua,

In cadrul unui Apel la un proces civil, de anulare a unui certificat de mostenitor, mi s-a respins reaudierea martorilor de la rejudecare in fond, partea adversa (care are calitate de tert in cadrul procesului de anulare certificat de mostenitor, neavand calitate de mostenitor, prevalandu-se de art. 88 - Legea 136/1995), invocand caracterul devolutiv al Apelului.
Eu as fi dorit aceasta reaudiere, deoarece intre timp am gasit probe indubitabile care demonstreaza fara echivoc ca marturiile depuse initial nu corespund realitatii.

Intrebare:

Este posibila reaudierea martorilor in cadrul ultimei cai de atac pe care o mai am, la Curtea de Apel ? Mai poate invoca avocatul partii adverse caracterul devolutiv pentru a cere respingerea reaudierii martorilor ?

Multumesc anticipat pentru raspuns !

Cu stima,

Sorin
Potrivit art.305 C.proc.civ. , în instanţa de recurs nu se pot produce probe noi, cu excepţia înscrisurilor, care pot fi depuse până la închiderea dezbaterilor.
Fiind o instanţă de control judiciar şi nu de judecată în fond, instanţa de recurs va verifica hotărârea atacată pe baza probelor administrate la fond, fără a avea posibilitatea , de regulă, de a administra probe noi.
De la regula menţionată mai sus, legea prevede excepţia potrivit căreia în instanţa de recurs se pot produce înscrisuri noi . Asadar, legea declară admisibile în recurs doar înscrisurile.
Multumesc pentru raspuns !

Sa deduc deci din raspunsul Dvs. ca in instanta de recurs, la Curtea de Apel, pot prezenta inscrisurile care dovedesc marturia mincinoasa data la procesul de rejudecare in fond ?
Precizez ca, din punctul meu de vedere aceasta marturie mincinoasa a indus in eroare instanta de fond de la rejudecare, care a dat o hotarare nefavorabila mie, luand in considerare si aceasta marturie.
As mai putea face ceva in cadrul recursului de la Curtea de Apel, in aceasta privinta ?
Astept raspunsul Dvs.
Multumesc anticipat !

Cu stima,

Sorin