Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... restructurare post
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

restructurare post

buna ziua,
In momentul in care se restructuraza un post din motive financiare, mai trebuie depusa de angajator o instiintare (adeverinta) la somaj si/sau ITM, sau este suficienta operarea in Revisal si decizia de disponibilizare pe care o primeste fostul angajat pentru a obtine ajutorul de somaj.
In Revisal decizia, operarea si depunerea se fac in ultima zi de lucru pentru angajat? Aceasta ultima zi se trece in pontaj?
multumesc anticipat,
anyana3, utilizator
anyana3 a scris:

buna ziua,
In momentul in care se restructuraza un post din motive financiare, mai trebuie depusa de angajator o instiintare (adeverinta) la somaj si/sau ITM, sau este suficienta operarea in Revisal si decizia de disponibilizare pe care o primeste fostul angajat pentru a obtine ajutorul de somaj.
In Revisal decizia, operarea si depunerea se fac in ultima zi de lucru pentru angajat? Aceasta ultima zi se trece in pontaj?
multumesc anticipat,

Nu se mai anunta nimic la ITM sau AJOFM cu ocazia concedierii individuale ... este suficienta completarea in REVISAL a incetarii raportului de munca ...
In acest caz, angajatorul va primi : carnetul de munca cu inscrierile aferente abrogarii Decretului nr.92/1976 plus adeverinta de vechime de la data de 01.01.2011 si pana la data incetarii arportului de munca , un exemplar de pe decizia de concediere , adeverinta pentru somaj ....daca nu are carnet de munca atunci va primi o adeverinta de vechime pentru intreaga perioada lucrata ... Unele AJOFM vor ca aceasta adeverinta sa fie facuta din doua perioade, si anume : data inceperii activitatii - 01.01.2011 , vizata de ITM si perioada 01.01.2011 - data incetarii c.i.m., semnata doar de angajator.

Operarea in REVISAL se faca la data incetarii raportului de munca.. legiuitorul nu a facut nicio distinctie referitoare la ce fel de zi este aceasta data , decat doar ca raportul de munca inceteaza la data expirarii termenului de preaviz .