avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1161 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... obligatiile angajatorului in caz de preaviz
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

obligatiile angajatorului in caz de preaviz

ce pasi are de urmat angajatorul din momentul in care inmineaza preavizul salariatului?
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 20:36, 22 Iunie 2011
Sa-si continue activitatea. La data terminiraii preavizului emite decizia de incetare, inregistreaza in revisal, transmite ITM, inmaneaza decizia angajatului concediat s.a.m.d, functie de problemele zilnice ce apar.
blindulben a scris:

ce pasi are de urmat angajatorul din momentul in care inmineaza preavizul salariatului?


La terminarea preavizului va inmana salariatului respectiv urmatoarele:
- decizia de concediere
- carnetul de munca certificat la 01.01.2011 si adeverinta de vechime de la 01.01.2011 si pana la data incetarii c.i.m.
- adeverinta de vechime pentru toata perioada daca nu a avut carnet de munca salariatul respectiv
- nota de lichidare
- adevreinta de somaj, dupa caz.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Procedura incetare contract individual de munca vennonah vennonah Mi-am dat demisia de la fostul loc de munca, demisia cu preaviz a fost luata la cunostinta, a fost inregistrata, semnata de directorul general. Am mers in ... (vezi toată discuția)
Preaviz concediere draguf draguf buna seara ! pe deta de 5 iulie imi expira preaizul de concediere ! As vrea sa stiu ce hartii trebuie sa primesc la sfarsitul acestei perioade de la angajator ... (vezi toată discuția)
Restructurare post anyana3 anyana3 buna ziua, In momentul in care se restructuraza un post din motive financiare, mai trebuie depusa de angajator o instiintare (adeverinta) la somaj si/sau ITM, ... (vezi toată discuția)