Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... obligatiile angajatorului in caz de preaviz
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

obligatiile angajatorului in caz de preaviz

ce pasi are de urmat angajatorul din momentul in care inmineaza preavizul salariatului?
Sa-si continue activitatea. La data terminiraii preavizului emite decizia de incetare, inregistreaza in revisal, transmite ITM, inmaneaza decizia angajatului concediat s.a.m.d, functie de problemele zilnice ce apar.
blindulben a scris:

ce pasi are de urmat angajatorul din momentul in care inmineaza preavizul salariatului?

La terminarea preavizului va inmana salariatului respectiv urmatoarele:
- decizia de concediere
- carnetul de munca certificat la 01.01.2011 si adeverinta de vechime de la 01.01.2011 si pana la data incetarii c.i.m.
- adeverinta de vechime pentru toata perioada daca nu a avut carnet de munca salariatul respectiv
- nota de lichidare
- adevreinta de somaj, dupa caz.