Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Procedura incetare contract individual de munca
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Procedura incetare contract individual de munca

Mi-am dat demisia de la fostul loc de munca, demisia cu preaviz a fost luata la cunostinta, a fost inregistrata, semnata de directorul general. Am mers in preaviz la serviciu, a venit si ultima zi a acestuia, am fost la doamna care se ocupa de personal la acea firma si am intrebat daca mai trebuie sa primesc ceva hartie de la ei, a zis ca nu. A facut numa o foaie de lichidare care a ramas la ei. Atata e tot? Asa se pleaca de la o firma, fara niciun document, ca din satul pustiu? Intreb pentru ca e prima data cand imi dau demisia de undeva si nu stiu procedurile corecte (nu alea din auzite).
Precizez ca fostul carnet de munca mi-a fost inmanat in acea ultima zi, e la mine acasa, nu s-a incheiat nimic in el.
1. Angajatorul trebuie sa emita o decizie de incetare a CIM din care sa va inmaneze un exemplar.
2. De asemenea trebuie sa va inmaneze o adeverinta de vechime pe perioada de la 01.01.2011 si pana la data incetarii CIM.
3. In carnetul de munca inregistrarile sunt facute pana la 31.12.2010, inclusiv.
Trebuia sa va inmaneze urmatoarele documente:
1. un exemplar de pe decizia de incetare a c.i.m.
2. adeverinta de vechime pentru perioada 01.01.2011 - pana la data incetarii c.i.m., in cazul in care ati avut carnet de munca
sau
adeverinta de vechime pentru intreaga perioada lucrata la acestia, daca nu ati avut carnet de munca.
Adeverinta de vechime trebuia sa le-o solicitati dvs.
Trebuie sa-ti inmaneze si tie un exemplar di fisa de lichidare; ai nevoie de el la urmatorul job.
1. Nota (fisa) de lichidare nu este obligatorie, adica nu este prevazuta ca obligatorie in nici un act normativ.
2. De aceea nici nu are de ce sa o solicite viitorul angajator.
si nici nu are valoare juridica prea mare ...