avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1207 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Procedura incetare contract individual de munca
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Procedura incetare contract individual de munca

Mi-am dat demisia de la fostul loc de munca, demisia cu preaviz a fost luata la cunostinta, a fost inregistrata, semnata de directorul general. Am mers in preaviz la serviciu, a venit si ultima zi a acestuia, am fost la doamna care se ocupa de personal la acea firma si am intrebat daca mai trebuie sa primesc ceva hartie de la ei, a zis ca nu. A facut numa o foaie de lichidare care a ramas la ei. Atata e tot? Asa se pleaca de la o firma, fara niciun document, ca din satul pustiu? Intreb pentru ca e prima data cand imi dau demisia de undeva si nu stiu procedurile corecte (nu alea din auzite).
Precizez ca fostul carnet de munca mi-a fost inmanat in acea ultima zi, e la mine acasa, nu s-a incheiat nimic in el.
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 15:23, 18 August 2011
tudorvaleriu a scris:

1. Nota (fisa) de lichidare nu este obligatorie, adica nu este prevazuta ca obligatorie in nici un act normativ.
2. De aceea nici nu are de ce sa o solicite viitorul angajator.


Fara fisa, de unde va prelua baza pentru CM-uri, situatia contributiilor pe pensia pilon 3, etc ? Sunt firme care nu te angajeaza fara ea.
nego_777 a scris:

tudorvaleriu a scris:

1. Nota (fisa) de lichidare nu este obligatorie, adica nu este prevazuta ca obligatorie in nici un act normativ.
2. De aceea nici nu are de ce sa o solicite viitorul angajator.


Fara fisa, de unde va prelua baza pentru CM-uri, situatia contributiilor pe pensia pilon 3, etc ? Sunt firme care nu te angajeaza fara ea.


Unde scrie ca pentru a te angaja ii trebuie obligatoriu sa prezinte fisa de lichidare? .. este un abuz din partea acelor angajatori ... baza penru CM o pot lua si dintr-o adeverinta de vechime sau de salarii...

1. Tocmai pentru ca nu sunt prevazuta intr-un act normati ca obligatie pentru angajator nu toate notele de lichidare cuprind salariile, baza de calcul pentru concedii medicale si alte date.
2. De aceea salariatul trebuie sa solicite angajatorului adeverinte cu baza de calcul pentru concediile medicale si cu tot ce spuneti dvs.
freeelis a scris:

nego_777 a scris:

tudorvaleriu a scris:


Unde scrie ca pentru a te angaja ii trebuie obligatoriu sa prezinte fisa de lichidare? .. este un abuz din partea acelor angajatori ... baza penru CM o pot lua si dintr-o adeverinta de vechime sau de salarii...


Nu este absolut necesar sa scrie intr-o lege, angajatorul solicita iar angajatul este obligat sa solicite la randul lui fostului angajator informatiile solicitate de actualul angajator. Angajatorii mai seriosi, care nu vor sa-si piarda timpul cu enspe adeverinte, au in cuprinsul fisei de lichidare mai multe informatii decat "nu are datorii fata de...".
Nu este nimic ilegal in asta, si este o practica foarte raspandita mai ales la firmele mari unde departamentul HR nu-si permite sa alerge pe coridoare dupa fiecare angajat in parte.
Practica nu este chiar atat de raspandita , dupa cum spuneti dvs ... iar solicitarea la angajare a unor astfel de documente mi se pare un abuz , atata timp cat legea nu prevede altceva.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Demisie crysstone crysstone buna ziua in data de 30.09.2011 mi-am scris demisia in care am stipulat ca ultima zi de munca v-a fi in data de 28.10.2011. in aceas zi mi s-a comunicat ca ... (vezi toată discuția)
Intrebari dreptatemaria dreptatemaria ce acte are obligatia angajatorul sa mi-l-e elibereze la incetarea raporturilor de munca in cazulunor litigi de munca cu solutionare in instanta (vezi toată discuția)
Cand tb sa-mi primesc actele de la fostul angajator? geani842003 geani842003 buna ziua! am o nelamurire....acum sunt in perioada de preaviz si mi-am predat telefonul de servici , insa eu nu stiu cand ar tb sa-mi primesc cartea de munca ... (vezi toată discuția)