Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... intrebari
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

intrebari

ce acte are obligatia angajatorul sa mi-l-e elibereze la incetarea raporturilor de munca in cazulunor litigi de munca cu solutionare in instanta
Anagajatorul are obligatia, ca in termen de 15 zile de la data incetarii activitatii, sa va elibereze copii dupa actele din dosarul de personal, adeverinta de vechime(pentru perioada de dupa 01.01.2011), carnetul de munca, daca nu vi s-a inmanat pana la incetarea activitatii.
Daca ati gestionat bunuri ale firmei este bina sa primiti si o fisa de lichidare, pentru a fi sigur ca nu aveti datorii fata de firma.

Trebuie sa va elibereze, in principiu, urmatoarele acte:
- adeverinta de vechime pentru perioada lucrata dupa 01.01.2011 si pana la data incetarii raportului de munca, in cazul in care aveti carnet de munca
- daca nu aveti carnet de munca, adeverinta de vechime pentru toata perioada lucrata
- decizia de incetare a raportului de munca .. in termen de 45 de zile de la data incetarii raportului de munca o puteti contesta in instanta
- adeverinta de somaj, daca temeiul de drept va da posibilitatea sa beneficiati de somaj.