Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... preaviz concediere
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

preaviz concediere

buna seara ! pe deta de 5 iulie imi expira preaizul de concediere ! As vrea sa stiu ce hartii trebuie sa primesc la sfarsitul acestei perioade de la angajator si ce drepturi imi revin !
Angajatorul trebuie sa va plateasca zilele de munca neplatite si sa va inmaneze decizia de desfacere a contractului de munca
Si adeverinta care atesta activitatea de la 1 ian. pana la data incetarii.
draguf a scris:

buna seara ! pe deta de 5 iulie imi expira preaizul de concediere ! As vrea sa stiu ce hartii trebuie sa primesc la sfarsitul acestei perioade de la angajator si ce drepturi imi revin !

Angajatorul trebuie sa va inmaneze :
1. un exemplar de pe decizia de concediere
2. carnetul de munca certificat la 01.01.2011 si adeverinta de vechime pentru perioada 01.01.2011 si pana la data incetarii c.i.m.
sau
adeverinta de vecime pentru toata perioada lucrata, in cazul in care nu aveti carnet de munca.
3. Daca ati fost concediat pentru desfiintarea postului, atunci va trebui sa va dea si adeverinta pentru somaj.

4. Ca drepturi : plata salariului aferent perioadei lucrate pana la data incetarii c.i.m. si , in functie de prevederile c.i.m., c.c.m. sau R.I., salariul /salariile compensatorii prevazute in aceste acte.
Angajatorul nu este obligat sa va elibereze adeverinta de vechime pentru perioada 01.01.2011 si pana la data incetarii CIM decat la solicitarea dvs. :">