Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... codul muncii
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

codul muncii

am primit de la locul de munca o decizie de incetare a activitatii pe motive economice ,sunt obligat sa stau in preaviz sau nu ? (am avut contract pe per, nedeterminata) .specific ca nu am avut concediu in ultimii 2 ani,ce obligatii are firma in acest sens ? va multumesc samoila
1. sunteti obligat sa stati in preaviz, minim 20 de zile lucratoare .. in caz contrar, riscati desfacerea disciplinara a c.i.m. pentru absente nemotivate

2. la incetarea activitatii , angajtorul este obligat :
- sa va plateasca drepturile salariale aferente pana la data incetarii c.i.m.
- sa va compenseze in bani CO neefectuat
- sa va elibereze adeverinta pentru somaj si adeverinta de vechime pentru perioada lucrata la acesta.
- sa va comunice un exemplar de pe decizia de concediere
- sa plateasca, daca asa ceva este reglementat de R.I. al angajatorului sau de c.c.m. aplicabil acestuia - salarii compensatorii.