Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Model adeverinta de incetare a contractului de munca ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Model adeverinta de incetare a contractului de munca nedeterminat

Firma la care lucrez se pare ca nu mai poate sa-si urmeze cursul iar eu am fost anuntata ca .....asta e, o sa ne despartim pe criterii de imposibilitate de plata a salariului. Ok. am inteles situatia ,si intrebin ce act trebuie sa mi se dea din care sa reiasa ca a incetat contractul si daca au fost platite darile la stat in perioada in care am lucrat. Aceasta cu siguranta o voi folosi pentru dosarul de pensie. multumesc mult.
Angajatorul va trebui sa va elibereze urmatoarele acte :
- adeverinta de vechime de la 01.01.2011 si pana la data incetarii raportului de munca, daca aveti carnet de munca

- adeverinta de vechime pentru intreaga perioada lucrata la acesta, daca nu aveti carnet de munca (aici adeverinta poate fi impartita in doua perioade ..pana la 01.01.2011 si se vizeaza de catre ITM si dupa 01.01.2011 vizata numai de catre angajator)

- un exemplar de pe decizia de incetare a raportului de munca

- daca c.i.m. a inceteat din motive care nu tin de persoana dvs, atunci vi se va elibera si o adeverinta pentru somaj.