Forum Discuţii juridice Executare silită somatie si titlu executiv ptr neplata amenda
Discuție deschisă în Executare silită

somatie si titlu executiv ptr neplata amenda

Buna ziua
o firma amendata de itm cu 20000 lei, a primit de la fisc somatie si titlu executoriu pentru neachitarea amenzii.
Administratorul societatii , stie ca trebuie sa achite, nu are insa aceasta suma.
Ce se poate intimpla:
1)executare silita pe bunurile societati, inclusiv pe stocul de marfa
2)sa fie declarata firma in insolventa
3)sa fie executata persoana fizica , respectiv administratorul
4) alte situatii!?
Va multumesc.
Executarea silite se intreprinde asupra bumurilor mobile/imobile/drepturi salariale-conturi bancare ale debitorului
Debitorul are posbilitatea sa negocieze cu executorul judecatoresc esalonarea platii debitului intr-un timp rezonabil
Inca o rugaminte:aceasta posibilitate de esalonare a platii este prevazuta intr-un act normativ?Ar fi de un real folos pentru administratorul firmei, sa-si poata achita datoria. Multe multumiri pentru ajutor.
Executarea silita asupra bunurilor societatii ( bunuri mobile sau imobile aflate in proprietate, sume datorate de terti) sau, metoda cea mai uzitata, poprire pe conturile societatii.

Posibilitatea esalonarii nu e prevazuta intr-un act normativ. Perioada de esalonare a platii debitului trebuie stabilita "la mica intelegere" cu executorul, in scris.