Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... intrebare
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

intrebare

care este termenul limita de solutionarea unui dosar de daune imobiliara la generali dupa ce sa pus inspectorului toate documentele cerute la dispozitie
Cautati raspunsul, in conditiile de asigurare, la capitolul "Plata daune".Asiguratorul trebuie sa evidentieze aceasta obligatie in contract.
Conform normelor CSI dupa depunerea tuturor documentelor solicitate la dosar si s-a semnat si cererea de despagubire, in termen de 15 zile calendaristice asiguratorul trebuie sa depuna in contul reparatorului sau daca reparatia s-a facut in regie proprie in contul asiguratului, suma convenita de comun acord cu asiguratul.
Daca ne referim la produsul Eurocasa, termenul de plata a daunelor este de 30 zile, daca nu s-a convenit altfel in conditiile speciale ale politei.