avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 541 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Subventie constructie locuinte
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Subventie constructie locuinte

Buna ziua,

in 2009 am inceput constructia unei locuinte prin ANL, semnand un contract de construire cu un Antreprenor General, si deoarece ma incadram in prevederile OUG 51/2006 am depus la primaria locala un dosar cu toate actele necesare.

In urma analizei dosarului (Ian 2010) am primit o instintare prin care am fost informat ca mi-a fost aprobata cererea pentru subventie, respectiv cuantumul acesteia (30% din valoarea neta a locuintei cf contractului de construire, la data incheierii contractului de construire).

Intre timp, constructia a trenat, iar receptia a fost facuta cu o intarziere de 11 luni adica in Iulie 2011; am depus in Septembrie 2011 o alta cerere cu Procesul Verbal de predare-primire la Primaria Ploiesti pentru eliberarea cuantumului comunicat / virarea banilor in contul deschis la banca finantatoare. Nu am primit inca un raspuns, dar intre timp a aparut OUG nr. 95/2011 care anuleaza OUG 51/2006. Intrucat am toate actele depuse anterior publicarii OUG 95/2011, astept inca eliberarea banilor.

Intrebari:
1. Contractul de construire a fost in valoare de 29444Eur, scazand cota Mandantului si autorizatia de constructie, cuantumul aprobat comunicat a fost 30% din cca 27000Eur (valoarea constructiei), adica 8100 Eur, la cursul 3.6 Ron/Eur- Mai 2009 (data semnarii contractului). Intrucat EURO a crescut de atunci cu mai mult de 25% se poate face vreo ajustare (recalculare) a cuantumului?

2. Prin construire nu s-au tras din cont toti banii alocati prin credit ipotecar, ci doar cca 26.500 Eur din totalul de 29.444Eur disponibil. In aceste conditii sunt sanse ca subventia pe care o voi primi sa fie recalculata (mai mica), valoarea neta a constructiei fiind mai mica?

3. Pretul din contractul de construire al locuintei este de 29.444 (TVA inclus). Ma afecteaza in vreun fel marirea TVA-ului Din Iulie 2010? Daca da, m-ar interesa cum as putea transfera aceasta culpa Antreprenorului General care ar fi trebuit sa predea locuinta in Iunie 2010 dar a avut intarzieri de 11 luni? Pana acum am primit doar PV de predare primire, nu am vazut factura finala, care banuiesc ca va fi emisa dupa 2 ani de la punerea in functiune.

4. Cum pot proceda pentru a mi se elibera cat mai curand cuantumul subventiei de catre Primaria Ploiesti?

Multumesc,
Daniel

Alte discuții în legătură

Subventie oug 51/2006 dan_ph dan_ph Buna ziua, in 2009 am semnat prin ANL (programul de construire prin credit ipotecar) un contract de construire pentru o garsoniera, si apoi am depus actele ... (vezi toată discuția)
Penalitati intarziere constructie - antreprenor general in insolventa danpuiu305 danpuiu305 Buna ziua, In 2009 am semnat contract de construire de mandat pentru construire locuinta prin credit ipotecar printr-un program al unei agentii nationale. ... (vezi toată discuția)
Legea 12/2007 Ionela-livia Ionela-livia buna ziua, Legea 12/2007 (tinerii pana in 35 de ani, vor primii subventii de la stat pentru construirea unei locuinte prin credit ipotecar. Subventia va fi ... (vezi toată discuția)