Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... -legate de pensie de intretinere
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

-legate de pensie de intretinere

buna ma numesc anca sunt din botosani si as dori sa ami dati niste raspunsuri daca se poate
sunt divortata din anul 2000 am o fetita din acea casatorie mi sa ficsat an acel an sa primesc pentru copil de la tatal acesteia o pensie alimentara de 143 de mii nu am primit nici o data pensia alimentara trimp de 11 ani
acum am dat an instanta pentru marirea si recalcularea pensiei din anul 2000 pana an prezet as vrea sa stiu daca instanta ami calculeaza pentru acesti 11 ani si daca da ati pute sa ami spuneti o suma cu a procsimatie pe care ar trebui sa o primesc
an tot acesti 11 ani pensia calculata dupa salarul mediul pe economie deoarece cel ce trebuie sa plateasca nu a lucrat nici odata va multumesc mult si astept raspunsul dumneavoastra
Pensia pe care o va stabili instanta va fi pe viitor si nu retroactiv. Daca fostul sot nu va plateste puteti sa ii faceti plangere penala pentru abandon de familie si atunci in mod sigur va v-a plati retroactiv pensia care a fost stabilita prin hotararea de divort daca vrea sa va impacati si sa nu ramana cu dosar penal