Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... salariatii delegati - la dispozitia angajatorului pe ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

salariatii delegati - la dispozitia angajatorului pe durata transportului??

Buna ziua!

Salariatii unei societati comerciale au fost trimisi in delegatie in strainatate pentru cateva zile. Avand in vedere ca drumul de intoarcere a fost parcurs sambata, ei solicita acum ca angajatorul sa le ponteze aceasta zi si sa le acorde drepturile corespunzatoare muncii pe durata repausului saptamanal.
Ce solutie legala vedeti la aceasta problema?
Va multumesc!
Intr-adevar, salariatii nu au fost acasa langa ai lor, si de aceea primesc indemnizatie de delegare. Ma gandesc ca salariul ar trebui totusi primit strict pentru orele lucrate.
Contractul colectiv la nivel de unitate nu reglementeaza decat f general aceasta chestiune.
1. Ultimul meu mesaj nu a fost terminat, dintr-o neintelegere. Aici "adelaida_07" are dreptate, daca salariatul a primit indemnizatia de delegare.
2. Puteti modifica CCM pentru a nu mai avea asemenea probleme cu salariatii.
Va multumesc pentru sfaturi!