Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... oug 119/2007
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

oug 119/2007

- intre parti(creditor si debitor) trebuie sa existe contract?????
Da.

Domeniul de aplicare
Art. 2. — (1) Prezenta ordonanta de urgenta se aplica creantelor certe, lichide si exigibile ce reprezinta obligatii de plata a unor sume de bani care rezulta din contracte comerciale.
(2) Nu sunt incluse in sfera de aplicare a prezentei ordonante de urgenta:
a) creantele inscrise la masa credala in cadrul unei proceduri de insolventa;
b) contractele incheiate intre comercianti si consumatori.

- daca am doar facturile nu merge pe OUG 119/2005 si atunci trebuie sa solicit pe OG 5/2001. Multumesc!