avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 647 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... Og 5/2001 pers fizica
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

Og 5/2001 pers fizica

Intre un creditor persoana juridica si debitor persoana fizica, in cazul unei actiuni in instanta se merge pe og 5/2001 ( avand in vedere ca debitorul este persoana fizica) sau se mai poate si pe og 119/2007 in cazul in care am contract, convocare la conciliere, conventie de plata ????
Ms de raspunsuri.
Cel mai recent răspuns: Alina Borza , Avocat 13:12, 19 Octombrie 2011
Domeniul de aplicare - 119/2007!!!!!!
Art. 2. — (1) Prezenta ordonanta de urgenta se aplica creantelor certe, lichide si exigibile ce reprezinta obligatii de plata a unor sume de bani care rezulta din contracte comerciale.
(2) Nu sunt incluse in sfera de aplicare a prezentei ordonante de urgenta:
a) creantele inscrise la masa credala in cadrul unei proceduri de insolventa;
b) contractele incheiate intre comercianti si consumatori.

Parerea mea, este ca se poate numai pe 5/2001; fara daca nu cumva acel debitor pers fizica este autorizat in comercializarea .....ceva....astfel incat sa nu fie un simplu consumator ci sa fie inclus in categoria comerciantilor!
In cazul dvs. cand una din parti este persoana fizica temeiul de drept poate fi numai OG 5/2001, OUG 119 aplicandu-se strict societatilor comerciale.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Oug 119/2007 ELLABV ELLABV - intre parti(creditor si debitor) trebuie sa existe contract????? (vezi toată discuția)
Somatie pe oug 119/2007 ela76 ela76 In cazul \"somatie de plata\" pe OUG 119/2007 se poate introduce cererea de plata impotriva unei persoane fizice care nu a semnat contract comercial cu ... (vezi toată discuția)
Og 5/2001 versus oug 119/2007 Emil Lasconi Emil Lasconi Fratilor va rog sa ma ajutati. Am avut o somatie de plata respinsa de judecatorie( inca nu stiu motivele ca nu este motivata ) insa pot sa va spun ca am ... (vezi toată discuția)