Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Comisia de cercetare disciplinara
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Comisia de cercetare disciplinara

Pentru alcatuirea comisiei de cercetare disciplinara intr-o societate cu doi administratori se poate alcatui din directorul general, consilierul juridic si o alta persoana cum ar fi , directorul adjunct?
Exista vreo interdictie daca doi dintre acesti membri sunt rude de gradul 1?
Va multumesc!
Cred ca ar trebui mai intai sa citesti Regulamentul de Ordine Interna al societatii.
Codul muncii vorbeste de persoana imputernicita cu cercetarea disciplinara prealabila iar CCMUNN vorbeste de comisie constituita de angajator. Indiferent ca e persoana imputernicita sau comisie, nu se pomeneste nimic de componenta ei (exceptia fiind ca salariatul poate fi asistat de un reprezentant al salariatilor sau al sindicatului). Dar, cum spunea si "hareta", aceste aspecte se regasesc in CCM la nivel de unitate sau/si in Regulamentul intern.
Va multumesc pentru raspunsuri. Stiam si eu ca nu exista o reglementare stricta in componenta acestei comisii dar am mai auzit si alte pareri.....si vroiam sa fiu sigura.
ankalaura85 a scris:

Va multumesc pentru raspunsuri. Stiam si eu ca nu exista o reglementare stricta in componenta acestei comisii dar am mai auzit si alte pareri.....si vroiam sa fiu sigura.

Inteleg ca este mai mult o problema de moralitate decat de legalitate.
Daca ati pus intrebarea inseamna ca exista o problema si desi nu este prevazut ca rude nu pot face parte din aceasi comisie este bine sa nu neglijati faptul ca in cazul unui proces poate fi speculata aceasta situatie.
Componenta comisiei de disciplina este stabilita prin decizia conducerii societatii.
Nu exista nicio interdictie cu privire la componenta comisiei de discipline din cadrul unei societati comerciale.

La institutiile publice, exista aceasta interdictie , si anume :
Nu poate fi membru in comisia de disciplina functionarul public care se afla in una dintre urmatoarele situatii de incompatibilitate: a) este sot, ruda sau afin, pana la gradul al patrulea inclusiv, cu conducatorul autoritatii sau al institutiei publice; b) este membru al comisiei paritare; c) a fost sanctionat disciplinar, iar sanctiunea disciplinara nu a fost radiata, in conditiile legii.