Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Se poate face masterat pe cheltuiala firmei?
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Se poate face masterat pe cheltuiala firmei?

Daca administratorul-asociat al unei microintreprinderi prestatoare de servicii (platitoare de impozit pe venit si neplatitoare de TVA) s-a inscris la masterat (cu taxa) in Managementul Relatiilor Economice Internationale, poate iregistra la cheltuielile firmei respectiva taxa, considerandu-se masteratul ca o investitie a firmei in formarea/perfectionarea profesionala a respectivului administrator in scopul eficientizarii activitatii firmei si corespunzator, cresterii veniturilor acesteia?
Chiar daca nu ar fi recunoscuta ca si cheltuiala in exercitiul financiar curent, administratorul poate sa-si suporte cheltuiala cu scolarizarea la cursurile de master, deoarece oricum societatea pe care o administraza este platitoare de impozit pe venit, care se aplica la total venituri realizate, cheltuielile nefiind luate in calcul. Problema s-ar pune intr-adevar daca societatea ar fi platitoare de impozit pe profit si platitoare de TVA.
Da...la unele facultati contractul de scolarizare al persoanei respective se face direct cu firma la care lucreaza urmand ca firma sa achite taxele (ASE, Hyperion, etc?
DCristea a scris:

Chiar daca nu ar fi recunoscuta ca si cheltuiala in exercitiul financiar curent, administratorul poate sa-si suporte cheltuiala cu scolarizarea la cursurile de master, deoarece oricum societatea pe care o administraza este platitoare de impozit pe venit, care se aplica la total venituri realizate, cheltuielile nefiind luate in calcul. Problema s-ar pune intr-adevar daca societatea ar fi platitoare de impozit pe profit si platitoare de TVA.

Este foarte adevarat ca impozitul pe venit nu este afectat de cheltuielile firmei dar acele cheltuieli diminueaza impozitul pe dividendele pe care administratorul-asociat urmeaza sa le incaseze... La asta ma gandeam cand am pus intrebarea!

Ideea cu contractul incheiat cu ASE e buna dar ma tem ca acum e tardiv sa recurgem la aceasta solutie fiindca prima rata a taxei a fost deja achitata in numele administratorului, din buzunarul propriu! Mai poate fi inregistrata in contabilitate si in aceste conditii?
Depinde de data incheierii contractului de scolarizare dintre firma si universitate. Daca data platii este inainte de data incheierii contractului, nu se mai poate face nimic. Daca data platii este dupa data incheierii contractului, atunci se pot deconta aceste sume.