avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 567 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Se poate face masterat pe cheltuiala firmei?
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Se poate face masterat pe cheltuiala firmei?

Daca administratorul-asociat al unei microintreprinderi prestatoare de servicii (platitoare de impozit pe venit si neplatitoare de TVA) s-a inscris la masterat (cu taxa) in Managementul Relatiilor Economice Internationale, poate iregistra la cheltuielile firmei respectiva taxa, considerandu-se masteratul ca o investitie a firmei in formarea/perfectionarea profesionala a respectivului administrator in scopul eficientizarii activitatii firmei si corespunzator, cresterii veniturilor acesteia?
Cel mai recent răspuns: Daniela Cristea , Consultant fiscal 14:24, 12 Octombrie 2008
Chiar daca nu ar fi recunoscuta ca si cheltuiala in exercitiul financiar curent, administratorul poate sa-si suporte cheltuiala cu scolarizarea la cursurile de master, deoarece oricum societatea pe care o administraza este platitoare de impozit pe venit, care se aplica la total venituri realizate, cheltuielile nefiind luate in calcul. Problema s-ar pune intr-adevar daca societatea ar fi platitoare de impozit pe profit si platitoare de TVA.
Da...la unele facultati contractul de scolarizare al persoanei respective se face direct cu firma la care lucreaza urmand ca firma sa achite taxele (ASE, Hyperion, etc?
DCristea a scris:

Chiar daca nu ar fi recunoscuta ca si cheltuiala in exercitiul financiar curent, administratorul poate sa-si suporte cheltuiala cu scolarizarea la cursurile de master, deoarece oricum societatea pe care o administraza este platitoare de impozit pe venit, care se aplica la total venituri realizate, cheltuielile nefiind luate in calcul. Problema s-ar pune intr-adevar daca societatea ar fi platitoare de impozit pe profit si platitoare de TVA.


Este foarte adevarat ca impozitul pe venit nu este afectat de cheltuielile firmei dar acele cheltuieli diminueaza impozitul pe dividendele pe care administratorul-asociat urmeaza sa le incaseze... La asta ma gandeam cand am pus intrebarea!

Ideea cu contractul incheiat cu ASE e buna dar ma tem ca acum e tardiv sa recurgem la aceasta solutie fiindca prima rata a taxei a fost deja achitata in numele administratorului, din buzunarul propriu! Mai poate fi inregistrata in contabilitate si in aceste conditii?
Depinde de data incheierii contractului de scolarizare dintre firma si universitate. Daca data platii este inainte de data incheierii contractului, nu se mai poate face nimic. Daca data platii este dupa data incheierii contractului, atunci se pot deconta aceste sume.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Contract de comodat sau contract de inchiriere? psebastyan psebastyan Buna ziua. Sunt nou pe acest forum si nu am nici cunostinte juridice sau de specialitate. Va rog sa ma lamuriti cu o problema: sunt asociat impreuna cu sotia ... (vezi toată discuția)
Tva si impozit pe venit pentru firma prestatoare de servicii it in ue alexgacichevici alexgacichevici Buna ziua, Recent am deschis un SRL-D (platitor de impozit pe venit in momentul de fata). Eu sunt administrator si unic partener si ofer servicii IT pentru ... (vezi toată discuția)
Impozit srl dupa plata credit Florin Ani Florin Ani Daca am un SRL care are venit/profit 80000 € pe an, si iau un credit pe SRL de 120000 € pentru achizitia unui imobil, iar in anul curent 65000€ se duc pe ... (vezi toată discuția)