Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Care sunt pensionarii de invaliditate care nu sunt ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Care sunt pensionarii de invaliditate care nu sunt supusi revizuirii?

Buna ziua,

Ma numesc Mihaela. As vrea sa-mi raspunde-ti la urmatoarea intrebare :
Exista o lege care spune ca, daca mai ai 5 ani pana la varsta standart de pensionare, trebuie sa primesti pensie de invaliditate definitiva si nu revizuibila in fiecare an ? (eu am 56 de ani)

Va multumesc si astept raspunsul dumneavoastra.
Legea 263/2010
Art. 79
(1) Nu mai sunt supusi revizuirii medicale pensionarii de invaliditate care:
a) prezinta invaliditati care afecteaza ireversibil capacitatea de munca;
b) au implinit varstele standard de pensionare prevazute de prezenta lege;
c) au varsta mai mica cu pana la 5 ani fata de varsta standard de pensionare si au realizat stagiile complete de cotizare, conform prezentei legi.
(2) Constatarea situatiilor prevazute la alin. (1) lit. a) se face numai cu avizul Institutului National de Expertiza Medicala si Recuperarea Capacitatii de Munca sau al comisiilor centrale de expertiza medico-militara ale Ministerului Apararii Nationale, Ministerului Administratiei si Internelor si Serviciului Roman de Informatii, dupa caz.
La implinirea varstei standard pensi de invaliditate se transforma in pensie limita de varsta.
Va multumesc mult de tot. Este exact ce am vrut sa aflu. Va multumesc.