avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 891 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Care sunt pensionarii de invaliditate care nu sunt ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Care sunt pensionarii de invaliditate care nu sunt supusi revizuirii?

Buna ziua,

Ma numesc Mihaela. As vrea sa-mi raspunde-ti la urmatoarea intrebare :
Exista o lege care spune ca, daca mai ai 5 ani pana la varsta standart de pensionare, trebuie sa primesti pensie de invaliditate definitiva si nu revizuibila in fiecare an ? (eu am 56 de ani)

Va multumesc si astept raspunsul dumneavoastra.
Cel mai recent răspuns: Punk_Kitty , utilizator 14:08, 1 Decembrie 2011
Legea 263/2010
Art. 79
(1) Nu mai sunt supusi revizuirii medicale pensionarii de invaliditate care:
a) prezinta invaliditati care afecteaza ireversibil capacitatea de munca;
b) au implinit varstele standard de pensionare prevazute de prezenta lege;
c) au varsta mai mica cu pana la 5 ani fata de varsta standard de pensionare si au realizat stagiile complete de cotizare, conform prezentei legi.
(2) Constatarea situatiilor prevazute la alin. (1) lit. a) se face numai cu avizul Institutului National de Expertiza Medicala si Recuperarea Capacitatii de Munca sau al comisiilor centrale de expertiza medico-militara ale Ministerului Apararii Nationale, Ministerului Administratiei si Internelor si Serviciului Roman de Informatii, dupa caz.
La implinirea varstei standard pensi de invaliditate se transforma in pensie limita de varsta.
Va multumesc mult de tot. Este exact ce am vrut sa aflu. Va multumesc.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pensie de invaliditate nerevizuibila asofronie asofronie Sunt pensionat medical gradul 3,militar,anul nasterii 05.01.1968,stagiul complet de cotizare conform anexei 6, in decizia de pensionare specifica- pensionare ... (vezi toată discuția)
Decizie pensionare definitiva paulhm paulhm eu am 41 de ani si sunt pensionat de boala.am o decizie revizuibila odata la 2 ani intrebarea mea la ce varsta as putea primi o decizie nerevizuibila ... (vezi toată discuția)
Trecerea din pensie de invaliditate in pensie de limita varsta papus papus Ma numesc V.B.,sunt nascuta in anul 1958 aprilie 2,in prezent pensionar de invaliditate gr.1. am un stagiu de cotizare de 30 de ani.Sunt pensionar din 2010 ... (vezi toată discuția)