avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 884 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... transmitere revisal versus decizie incetare
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

transmitere revisal versus decizie incetare

buna seara,am o intrebare ca deja nu mai stiu
-in CIM pe perioada determinata este prevazut ~pe perioada cuprinsa intre data de 02.05.2011 si data de 02.12.2011~ ce trebuie sa fac?

a)decizia o fac cf art 56 lit i incepind cu data de 03.12.2011 si transmit revisalul in 03.12.2011 sau

b) decizia o fac incepind cu data de 02.12.2011 si transmit revisalul in 02.12.2011

multumesc mult
Cel mai recent răspuns: alexandra24 , utilizator 20:15, 8 Decembrie 2011
armeniaD a scris:

@mea culpa a scris

b) decizia o fac incepind cu data de 02.12.2011 si transmit revisalul in 02.12.2011


nu mai faceti decizie de incetare , cm incetaza de drept conform art.56 lit.i din L.53/2003-Codul muncii



Trebuie emisa decizie de incetare a c.i.m., potrivit art.56 alin.2 C.mun....
adica se emite in 5 zile lucratoare de la data de 02.12.2011 decizie in baza 56 alin2 ca inceteaza de drept cim in baza 56 i si se aduce la cunostinta salariatului,dar incetarea se transmite pe data de 02.12.2011,am inteles bine sau gresesc?decizia de incetare nu se trece ca nr.in revisal
@ alexandra24
Ati inteles bine, situatia prevazuta de art.56 alin.2 C.mun. coroborata cu HG nr.500/2011 ...
multumesc!!!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Mai trebuie operat in revisal? INVICTUS_5 INVICTUS_5 incetarea unui cim pe perioada determinata mai trebuie operata in registru? sau inceteaza de la sine? (vezi toată discuția)
Data incetare cim Michaela_D Michaela_D Buna ziua, Daca data incetare ptr cim determinat este intr-o zi nelucratoare, se inceteaza in ziua respectiva nelucratoare sau in prima zi lucratoare. Si ... (vezi toată discuția)
Transmitere revisal -decizie desfacere cim ioanaep ioanaep Buna ziua, Intrebarea mea este: cand trebuie transmis revisalul la ITM in cazul deciziei de desfacere a contractului de munca, ultima zi in care se lucreaza ... (vezi toată discuția)