Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... Nu se poate face recurs in cazul in care suma pe care ...
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

Nu se poate face recurs in cazul in care suma pe care trebuie sa platesc este mai putin de 2000 lei?

Buna ziua,
Povestea este destul de simpla:
Am avut un mic accident de masina acum 2 ani, eu am fost vinovat, am facut constatare ambiala am semnat ca eu sunt cel din cauza caruia s-a produs accidentul, am fost la asigurator (asiguratorul este cred cel mai rau famat din Romania, dar eu nu am stiut...), s-au facut poze, totul a decurs normal.
Omul si-a depus dosarul de dauna dar supriza acesta a fost respins pe motiv ca accidentul nu s-a produs asa cum l-am descris noi. A facut si ceva reclamatie dar tot nu a rezolvat nimic. Intr-o zi m-a sunat si mi-a spus sa-i platesc eu dauna...nu e o suma mare, 800 de lei, dar mi s-a parut ciudat sa-i dau eu banii astia cand eu aveam asigurare RCA. Nu am fost de acord si mi-a zis ca ma da in judecata. Nu stiu de ce nu a dat in judecata asiguratorul meu direct poate ca a vorbit cu un avocat si asa a fost sfatuit: motivul pentru care am fost dat in judecata este: distrugere de bunuri proprii. Am vorbit cu mai multi oameni care mi-au spus sa nu platesc, am scris si pe forumuri si aceeasi incurajare am primit...
In fine a fost procesul...la prima infatisare a fost chemat in garantie asiguratorul, avocatul meu mi-a zis ca nu am de ce sa merg ca nu se intampla nimic, apoi la a doua asiguratorul nu a venit, nu a trimis nimic...asa mi-a spus avocatul . Cand trebuia sa se dea sentinta judecatorul a decis redeschiderea dosarului, pe motivul...sincer nu stiu. A fost din nou o infatisare iar acum luni trebuia sa se dea sentina, supriza a venit ieri cand am sunat avocatul care mi-a zis ca nu a iesit prea bine si ca am pierdut , ceea ce era normal pentru ca eram cel vinovat, dar pe deasupra mi-a zis ca nu a fost acceptata chemarea in garantie a asiguratorului ceea ce inseamna ca eu va trebui sa platesc dauna de 800 de lei pentru reclamant, onorariul avocatului si cheltuielile de judecata...Mi-a spus avocatul ca nu exista inca decizia detaliata si ca mai vorbim cand aceasta apare...
Nu imi vine sa cred...eu am platit asigurarea eram in regula, legal si acum aflu ca va trebui sa platesc!! Plus avocatul imi zice nici ca nu pot face recurs!!
Avocatul meu este tanar, mi-a fost recomandat de cineva, dar eram sigur ca va fi ok totul mi-a zis si el asta...Nu am comunicat foarte bine cu el in sensul ca parca il deranjam daca il sunam sa-l intreb ce se intampla sau cum a fost la proces...si nu prea mai am incredere in el...
Sunt destul de furios pentru ce se intampla si nu stiu ce as putea sa fac!
Multumesc pentru sfaturi.
zaharia_bogdan, utilizator
avocatul dvs are dreptate.. nu se poate face recurs pentru sume mai mici de 2000 lei... Aveti dreptul sa faceti contestatie in anulare sau revizuire... iar motivele pe calea de atac trebuie sa vizeze respingerea cererii de chemare in garantie
Multumesc pentru raspuns, totusi cum se poate intampla asa ceva? Eu eram in regula din punct de vedere legal...cum a fost judecat acest caz? Mi se pare totusi destul de SF!
Si ma mai intreb...avocatul meu are cumva vreo vina aici? Pentru un astfel de caz el trebuia sa pregateasca vreo aparare? Vreau sa am o discutie cu el si vreau sa stiu ce sa-l intreb si normal daca merg mai departe cu el...
Multumesc.
Este stupefiant ce-mi spuneti. Daca la data evenimentului exista o polita RCA valabila cum sa nu va dea dreptul sa chemati in garantie asiguratorul? Cred ca este cazul sa va schimbati avocatul si pe acesta sa-l mai lasati sa mai capete experienta.
Dl Adrian Tudor la data accidentului auto asigurarea mea RCA era valabila. As schimba avocatul dar acum sentinta fiind data...ce pot sa mai fac? Dl Petre mi-a spus ca se poate face contestatie...se mai poate schimba ceva?
Nu exista asa ceva... daca aveati asigurare valabila la data accidentului atunci asiguratorul trebuia chemat in garantie si trebuia sa plateasca... in cel mai rau caz se putea dovedi de catre acestia ca nu a existat accidentul si a fost o tentativa de frauda. Dar sa platiti dauna..... ?!?!?... asta nu am auzit-o in 10 ani de cand lucrez in domeniul asigurarilor.... este absurd... nu denota decat faptul ca avocatul nu s-a prezentat la termenele din instanta sau ca judecatorul este absolut "incredibil"....