Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... concesiune, arendare sau inchiriere?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

concesiune, arendare sau inchiriere?

Buna ziua,

V-as ruga mult sa ma lamuriti in urmatoarea privinta: ce este mai usor, avantajos pentru ambele parti si neatacabil din punct de vedere legal -concesionarea, arendarea sau inchirierea unui teren? Mentionez ca partile sunt rude prin alianta...fara drept de mostenire a celui care doreste una din variantele mai sus enumerate, iar terenul se afla in proprietatea mai multor persoane; nu se pune problema unui act de vanzare-cumparare.

Va multumesc anticipat!
carmen-rodica, utilizator
Ce destinatie are terenul? Daca doriti sa-l luati in folosinta pentru lucrari agricole, terenul fiind in extravilanul localitatii, folositi arendarea sau inchirierea. Daca doriti sa construiti ceva pe el, terenul fiind intravila, folositi concesionarea.
Terenul va fi folosit pentru construirea unei balti piscicole....nu stiu sigur daca este in extravilan sau intravilan....cum e considerat scopul: activitate agricola sau constructie?
Multumesc frumos pentru raspuns!
Bun. Atunci va opriti asupra arendarii sau concesionarii .
Poate va ajuta si cadrul legislativ:Dupa ce veti infiinta un SRL cu obiectul de activitate specific sau o alta forma autorizata de lege in care veti putea desfasura activitatile economice vizate, ( nu insist asupra acestor elemente deoarece e-am mai detaliat si cu alte ocazii) va amintesc de:

- Ordonanta de urgenta nr 23/2008 completata prin legea nr 317/2009 - privind fondul piscicol, pescuit si acvacultura (a abrogat legea nr 192/2001)

- trebuie obtinuta autorizatia de mediu - cititi hot de guvern nr 1213/2006- stabileste procedura cadru de evaluare a impactului asupra mediului

- de asemenea trebuie obtinuta autorizatie de gospodarirea apelor pentru amenajari piscicole - ordinul ministrului mediului si gospodaririi apelor nr 798/2005 modificat de ordinul nr 1028/2009 .
ordinul nr 661/2006 - normativ de continut.
george-neagu, moderator
Dar ce diferenta este intre concesionare si arenda? Se refera strict la locul unde se afla terenul: intravilan sau extravilan? Sau la alte aspecte juridice? Am incercat sa aflu exact ce inseamna fiecare...si nu sunt lamurita.
Inca o data trebuie sa va multumesc pentru amabilitate!
:)
carmen-rodica, utilizator