avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 911 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... instalatie de gaze care trece prin curtea unui vecin
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

instalatie de gaze care trece prin curtea unui vecin

BUNA ZIUA........eu am un vecin din anul 2008,cand am cumparat o casa.Vecinul are gard comun cu o alta vecina.Teava mea de gaze trece prin curtea vecinului din 2003......eu asa am cumparat casa cu bransamentul actual.Fostul meu proprietar(de la care am cumparat) si-a realizat instalatia de gaze in anul 2000.In 2003,vecinul nu a fost de acord cu traseul tevii,asa ca fostul proprietar a apelat la vecina care i-a dat declaratie notariala ca terenul de 50 cm de langa casa e al ei si-l lasa,contra unei sume de bani,sa treaca teava pe acolo.Asa a fost dosarul complet si cei de la gaze au acceptat traseul instalatiei.Vecinul s-a suparat si a fost surprins cand s-a trezit cu instalatia deja executata(de mentionat ca vecinul nu e proprietar ci are procura de la fiica lui ,adevarata proprietara,plecata in Italia, sa administreze terenul in 2003,intre timp si-a ridicat si o casa).Vecinul zice ca e terenul lui cel de sub teava si are acte sa dovedeasca,vecina spune ca vecinul a facut smecherii cu cei de la cadastru si a trecut terenul la el,dar nu s-a deranjat sa-l dea in judecata pe vecin.Aceasta situatie a fost acceptata,tacit,pana acum cand vecinul,fara sa faca un demers legal,oficial,la cei de la gaze,a hotarat sa violeze punctul de masura-reglare,sa-mi inchida robinetul si sa-mi taie teava pe motiv ca e terenul lui si nu mai accepta aceasta situatie.Eu i-am chemat pe cei de la gaze,pe 1.11.2011,cand am constatat ca mi-a fost taiata teava(nu locuiesc efectiv la acea casa,am niste chiriasi care atunci au incercat sa se incalzeasca cu un convector),acestia au sigilat robinetii si au plecat,spunand ca nu au cum sa rezolve cazul.Am fost la politie ,pe 3.11.2011,impreuna cu vecinul,si i s-a atras atentia ca pot sa-l dau in judecata,in penal,daca nu rezolvam amiabil problema.Vecinul a spus ca e gata sa suporte toate consecintele.Intrebarile mele sunt:cum trebuie sa actionez eu ptr rezolvarea situatiei?....ce risca vecinul ptr gestul lui?....daca in urma unui proces(civil sau penal ?!) se constata ca vecina a dat o declaratie falsa si castiga vecinul terenul,care,de fapt,e trecut in cadastrul lui....ce risca vecina?....poate vecinul sa-mi mai interzica sa trec cu teava prin curtea lui?....eu pot fi obligat ,pe banii mei,de ordinul a 10000-20000 RON,sa fac alta instalatie?.....ce legi reglementeaza aceste situatii?.....mi-a zis cineva de la ANRE ca,in cazul in care vecinul castiga,cei de la gaze sunt obligati pe banii lor sa-mi faca instalatia,cica sunt niste norme in acest sens…..MULTUMESC ANTICIPAT
OBS:granita dintre cei 2 vecini e delimitata de un gard,in continuare e calcanul casei vecinei,apoi iar un gard.Gardul e pe aceeasi linie cu spatele casei vecinei.Vecinul are in acea zona curtea.Parerea mea e ca vecina ar avea dreptate in ce priveste portiunea de teren de 50 cm,deoarece,pe portiunea de casa,granita dintre cei 2 vecini e chiar spatele(calcanul) casei iar ea trebuie sa-i ceara voie vecinului ca sa intre in curtea lui ptr o eventuala reparatie.Se pare ca exista o reglementare legala in acest sens

Alte discuții în legătură

Interzicerea accesului pe proprietate! iosifgeorge iosifgeorge Buna ziua! Soacra are teren suficient ptr a monta o schela, in spatele casei, dar când au intrat in posesia casei (au moștenit casa) , nu s-au interesat de ... (vezi toată discuția)
Vecinul a mutat gardul și mi-a închis țeava de gaze în curtea lui dumitru73 dumitru73 Buna ziua, vecinul vrea sa isi faca gardul. Am venit de la serviciu si am gasit gardul vechi care era din lemn dat jos, a pus stalpi si i-a fixat in ciment si ... (vezi toată discuția)
Izolare casa de catre vecin, intrare pe terenul meu jenicaprod jenicaprod Vecinul din fata locuintei mele are casa pusa chiar pe mejdina dintre noi. In urma cu cateva zile, a venit si mi-a spus ca vrea sa izoleze cu polistiren de 10 ... (vezi toată discuția)