Forum Discuţii juridice Protecţia consumatorului, ... probleme CFR
Discuție deschisă în Protecţia consumatorului, garanţii şi probleme asociate produselor şi serviciilor

probleme CFR

Astăzi, 1 decembrie 2011, am mers cu trenul R347 de la Braşov până la Bucureşti Nord.Am avut cu mine o bicicletă demontabilă iar conform site-ului CFR Călători ( [ link extern ] ă.
Între staţiile Braşov si Predeal un controlor de tren(care nu s-a prezentat) a venit şi m-a obligat să achit suma de 21 lei(pentru care mi s-a eliberat un "Bilet de călătorie eliberat în tren") pentru transportul bicicletei.A precizat că în caz contrar voi fi obligat să cobor la prima staţie. Pentru a nu mă da jos am acceptat plata iar când am dorit cântărirea bicicletei domnul controlor a spus că ei nu sunt obligaţi aibă cântare la ei şi a anunţat, prin staţie, că la staţia Predeal doreşte un agent de poliţie pe motiv că nu doresc cooperarea.
Am acceptat plata a 21 de lei pentru a nu avea probleme.Bicicleta a fost apreciată ca având 15 kg, valoare fixă stabilită de CFR pentru o bicicletă din spusele dânsului.
Pot recupera suma plătită pentru transportul bicicletei?
Reglementarile Proprii CFR Calatori, de aplicare a Regulamentului privind transportul pe caile ferate din Romania si a Normelor Uniforme privind transporturile pe caile ferate din Romania, la 058 art.17alin (2) prevad:
58.2. Calatorul poate lua gratuit in vagoanele clasa o bicicleta pliabila sau demontabila, cu condiţia sa nu incomodeze pe ceilalti calatori.

Normele sunt aprobate prin Dispozitia Directorului General CFR Calatori S.A. nr. 5/17 ianuarie 2008.
Este ilegal ce a facut.
Faceti sesizari la CFR si la OPC.
Pastrati biletele ca dovada.