Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Act constitutiv
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Act constitutiv

Dintr-o eroare la modificarea actului constitutiv a unei societati comerciale, un cod caen nu a fost trecut in actul constitutiv, cu toate ca apare in hotarare si in certificatul constatator care s-a emis. Ce trebuie facut acum? Faptul ca apare in certificatul constatator nu e de-ajuns?, trebuie refacut din nou actul constitutiv si platite alte taxe?
Certificatul constatator se elibereaza in baza actului constitutiv depus la Reg. com.
Daca in actul constitutiv acel obiect de activtate nu este trecut, inseamna ca in certificatul constatator este o eroare.
Va trebui sa modificati actul constitutiv cu adaugarea acelei activitati, iar daca intentionati sa o si desfasurati, va trebui si autorizata.
Asa este, alti bani, alta distractie.
nu apare in actul constitutiv. culmea este ca am vazut acelasi lucru si la o alta societate, cu toate ca in certificatul constatator si hotarare apare. cum de n-au vazut cei de la onrc? oricum urmeaza a se face o alta modificare in actele acelei societati, implicit se va reactualiza actul constitutiv. sa trecem atunci codul caen? desi s-a achitat deja pt el, nu este normal sa se plateasca a doua oara.
caprice a scris:

nu apare in actul constitutiv. ..
implicit se va reactualiza actul constitutiv. sa trecem atunci codul caen? desi s-a achitat deja pt el, nu este normal sa se plateasca a doua oara.

Va contraziceti singur.
Ati achitat taxele pentru ce ati trecut oficial in actul constitutiv.
Spuneti singur "nu apare in actul constitutiv." dar vreti sa nu mai platiti modificarea actului si autorizarea acestei activitati?
Ca patron, cred ca nu studiati suficient cand va apucati de o afacere.
nu eu am intocmit actele, eu stiu doar ca apare in hotararea aga si in certificatul constatator dar nu apare in actul constitutiv
solicitati la ORC un model al actului CONSTITUTIV ca sa vedeti de unde vine eroarea ei sau dvs. daca e de la ei va spun ei ce sa faceti si fara alte taxe.DACA e la dvs. va da pagina unde exista CAEN ul publicat in CERTIFICATUL CONSTATATOR.
afaceriiolden, utilizator