Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Cumularea pensiei militare cu alte venituri de naturã ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Cumularea pensiei militare cu alte venituri de naturã salarialã

”beneficiarii de pensie pentru limita de varsta, pot cumula nelimitat pensia cu alte venituri”.

Citeste mai mult: www.avocatnet.ro/content/for...
1. În ce condiții încadrarea în muncă în sistemul bugetar sau în sitemul privat al unui pensionar militar pentru limită de vârstă pot afecta cuantumul pensiei?
2.Care sunt obligațiile fiscale ale unui asemenea angajat (pensionar miltar pentru limită de vârstă)? Dar ale angajatorului? (impozit, CAS, CASS, șomaj, etc.)
1. Daca este vorba de pensie pentru limita de varsta aceasta poate fi cumulata cu orice fel de venit, fara restrictie.
2. - Un CIM incheiat cu un pensionar este supus acelorasi legi care orice CIM.
- Singura exceptie este ca pentru un pensionar nu se retine si nu se vireaza contributia pentru somaj.
Daca este vorba despre angajare in cadrul unei autoritati sau institutii publice centrale sau locale, cuantumul pensiei nete nu trebuie sa depaseasca nivelul salariului mediu brut pe economie. In cazul in care pensia neta este mai mare, cumulul nu este posibil (art. 17 din Legea nr. 329/20009).