Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... pedeapsa pentru calomnie
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

pedeapsa pentru calomnie

ce pedeapsa se primeste prin neprezentare la un proces penal pentru calomnie?
Calomnia nu mai este incriminata de legea penala.
In Monitorul Oficial al Romaniei, partea I, nr. 416 din 14 iunie 2011 a fost publicata decizia nr. 8 din 18 octombrie 2010 a Inaltei Curti de Casatie si Justitie (Decizia 8/2010) privind examinarea recursului in interesul legii cu privire la consecintele Deciziei Curtii Constitutionale nr. 62 din 18 ianuarie 2007 referitoare la exceptia de neconstitutionalitate a dispozitiilor art. I pct. 56 din Legea nr. 278/2006 pentru modificarea si completarea Codului penal, precum si pentru modificarea si completarea altor legi asupra activitatii dispozitiilor art. 205, 206 si 207 din Codul penal.
Inalta Curte a retinut existenta practicii neunitare la nivelul instantelor, a admis recursul in interesul legii, pronuntand urmatoarea solutie, redam dispozitivul deciziei:
“ Admit recursul in interesul legii declarat de procurorul general al Parchetului de pe langa Inalta Curte de Casatie si Justitie si sesizarea Colegiului de conducere al Parchetului de pe langa Curtea de Apel Bucuresti, in sensul ca:
Normele de incriminare a insultei si calomniei cuprinse in art. 205 si 206 din Codul penal, precum si prevederile art. 207 din Codul penal privind proba veritatii, abrogate prin dispozitiile art. I pct. 56 din Legea nr. 278/2006, dispozitii declarate neconstitutionale prin Decizia nr. 62 din 18 ianuarie 2007 a Curtii Constitutionale, nu sunt in vigoare”
cum sa nu fie legea in vigoare?daca eu am deschis un proces penal pentru calomnie si insulta si m-i sa aprobat.si apoi am citit ca s-au schimbat legile din august 2011.
Insulta si calomnia nu mai sunt infractiuni din anul 2006. Ele au fost dezincriminate prin art.I pct.56 din Legea nr.278/2006.
Intrucat prin Decizia Curtii Constitutionale nr.62/18.01.2007, norma de abrogare a fost declarata neconstitutionala, unele instante au considerat ca pot solutiona plangerile penale privind aceste infractiuni.
Decizia Inaltei Curti nr.8/18.10.2010, pronuntata in recursul in interesul legii, prin care se stabileste ca cele doua articole privind insulata si calomnia raman in continuare abrogate, chiar si dupa admiterea exceptiei de neconstitutionalitate, este obligatorie pentru instante, nemaifiind posibila in prezent pronuntarea unor condamnari pentru aceste infractiuni.
ContSters103772, utilizator
eu stiu ca de anul acesta 2011 luna august s-a dat iar aceasta lege in vigoare si dupa probatoriu care exista am dreptu sa cer daune.deci care si cine are dreptate pentru ca ma gandesc ca nu mi se aproba cererea daca nu exista o lege in vigoare.deci pana la urma cum este?si ce ma intereseaza este ce pedeasta exista pentru o neplata a alocatiei de intretinere timp de 4 ani din partea tatalui stabilita de lege in 2004?