Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Drepturile asiguratilor CNAS
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Drepturile asiguratilor CNAS

Situatia: mama mea (pensionara si contributoare CNAS) a fost internata intr-un spital municipal si, desi starea de sanatate nu s-a imbunatatit dupa tratament, a fost externata, fara ca medicul curant sa considere util sa trimita cazul unei clinici specializate/univesitare sau sa se consulte cu un specialist .
Intrebarea; ce pot face pentru a determina trimitea la o clinica specializata/universitara?
Cereti trimitere de la medicul de familie si va duceti direct fara a mai astepta sa va indrume medicul initial. Daca asteptati asta s-ar putea sa fie prea tarziu... la modul in care se trateaza problemele in sistemul de sanatate.
Nu vreau sa va descurajez dar socrul meu a avut 3 infarcturi (declarate) si daca unul dintre ele nu se intampal chiar in cabinetul medicului.... nici acum nu era operat ..... si asta dupa aproape 1 an de la primul....
Cu toate interventiile posibile.... a fost operat in ultima faza.
Daca vreti sa stiti drepturile unui asigurat CNAS... din punctul meu de vedere este ca avem "dreptul sa murim" inainte de a se face ceva concret.
cccc_hd a scris:

Situatia: mama mea (pensionara si contributoare CNAS) a fost internata intr-un spital municipal si, desi starea de sanatate nu s-a imbunatatit dupa tratament, a fost externata, fara ca medicul curant sa considere util sa trimita cazul unei clinici specializate/univesitare sau sa se consulte cu un specialist .
Intrebarea; ce pot face pentru a determina trimitea la o clinica specializata/universitara?

Nu puteti face nimic acum.Dat fiind ca asiguratul isi poate alege singur furnizorul de servicii medicale spre care se poate indrepta,cand ati mers la medicul de familie pt. biletul de internare,trebuia sa solicitati direct trimiterea catre clinica pe care o aveati in vedere si nu catre spitalul municipal,cred ca nu era vorba despre o urgenta medicala.
Am sa va explic si de ce acum nu puteti face nimic: mama dvs. a beneficiat deja de internarea in spital pe baza asigurarii,pt. o anumita patologie (boala)si din moment ce a fost externata ,cazul se considera si raporteaza ca si caz rezolvat,spitalul a primit finantare de la Casa de Sanatate pt. acest caz,adica pt. ce s-a cheltuit cuspitalizarea.
Medicul curant din spital nu va putea dirija la externare catre un spital de un grad superior,clinica universitara, pe acelasi diagnostic pe care vi l-a stabilit la internare.
Pentru viitor este bine sa stiti,ca pe perioada internarii,in cf. cu drepturile pacientului,lacererea pacienţilor internaţi, unităţile cu paturi trebuie să asigure condiţiile necesare pentru obţinerea de către aceştia a altor opinii medicale, precum şi pentru acordarea de servicii medicale de către medici acreditaţi din afara unităţii.
Daca doriti sa va adresati acum unei clinici universitare,o puteti face la cerere,desigur contra cost.
ContSters136493, utilizator