Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Impozitarea in sistem real sau pe baza normelor pe ...
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Impozitarea in sistem real sau pe baza normelor pe venit

Buna ziua,
Tocmai am citit intrun ziar (nu stiu daca am voie sa pun link) ca s-au produs reglementari noi in privinta inchirierii camerelor in zone turistice.
Din cate am citit nu mai trebuie PFA nici firma , proprietarul putand sa inchirieze platind TVA in una din cele doua posibilitati:
- impozitare pe sistem real
- impozitare pe baza normelor de venit

Poate cineva sa ma ajute sa inteleg cele doua actiuni ?Cum se procedeaza si eventual si un sfat care ar fii mai usoara si mai convenabila din cele doua ?

Multumesc !

Norma de venit reprezintă o sumă fixă stabilită anual de către direcţia generală ale finanţelor publice judeţeană, în funcţie de specificul activităţii şi de zona în care vă desfăşuraţi activitatea.

Venitul net în sistem real (adică pe baza datelor contabile),

Este o propunere de modificare a Codului Fiscal -am inteles ca pentru cei care inchiriaza camere la negru .
Norma de venit -functie de cat se stabileste-ca va fi norma -este o suma stabilita la care veti plati impozit de 16% indiferent ca realizati sau nu realizati norma de venit.
Avantajos fara prea multe declaratii, iar venitul realizat poate fi si mai mare decat norma-se plateste la nivelul normei, dar poate fi si dejavantajos-daca nu realizati macar norma.

Venitul in sistem real-trebuie sa tineti evidenta cat ati incasat, cat ati cheltuit pentru a realiza acel venit -diferenta se impoziteaza.Avantaje- platiti in funcie de cat ati realizat, dezavantaje -trebuie sa faceti dovada prin tinerea evidentei si mai multe declaratii.
Multumesc pentru raspuns !

O singura nelamurire...pentru sistem real trebuie PFA si casa de marcat ?
da