avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 491 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii Impozit pe salariu
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

Impozit pe salariu

buna ziua !
as dori sa va intreb daca e corect sa imi opreasca impozitul pe salar din remuneratiile lunare desi sunt inca in proba si nu am angajare facuta,
mai mult,intelegera pe care au facut-o colegii cu patronul (salarial)e una iar ce se da in mana e alta,impozitul fiind undeva la ,+,-,33% din salar
va fac un exemplu :din 1200 lei se opreste lunar :278 lei
lamuriti-ma va rog e corect ce se petrece in firma asta ???:O
Cel mai recent răspuns: ContSters136493 , utilizator 17:54, 4 Decembrie 2011
Bineinteles ca este corect sa va opreasca impozit, chiar daca sunteti in perioada de proba. Impozitul pe salariu este o obligatie care se retine de catre angajator, acesta la randul sau virand aceasta contributie la Bugetul de Stat.


La un salariu brut de 1200 de lei, impozitul pe salariu este 124 lei.
ok va multumesc !
octaviuss a scris:

buna ziua !
as dori sa va intreb daca e corect sa imi opreasca impozitul pe salar din remuneratiile lunare desi sunt inca in proba si nu am angajare facuta,
mai mult,intelegera pe care au facut-o colegii cu patronul (salarial)e una iar ce se da in mana e alta,impozitul fiind undeva la ,+,-,33% din salar
va fac un exemplu :din 1200 lei se opreste lunar :278 lei
lamuriti-ma va rog e corect ce se petrece in firma asta ???:O


Ati semnat contract de munca ? Daca da atunci la

Salariul brut = 1200 RON

Retineri:

Contributia de somaj = 6 RON (0.5% din Salariul de baza)
Contibutia de sanatate = 66 RON (5.5% din Salariul brut)
Contibutia CAS = 126 RON (10.5% din Salariul brut) (conform Legii nr.380/2005 privind bugetul asig. soc 2006)
Nr. persoane in intretinere=0
Deducere personala = 230 (Conform Ordinului 1016/2005)
Impozit = 124 RON (16% din (Salariul brut-Contributia somaj-Contributia sanatate-Contributia CAS-Deducerea personala))

Total retineri din salariu 322 lei

Rest de plata = 878 RON
Rest plata=Salariul brut-Contributia de somaj-Contributia de sanatate-Contributia CAS-Impozit
Ultima modificare: Duminică, 4 Decembrie 2011
leuca_luminita, utilizator
@ondino
EDITAT citatul userului de moderator. Se intelege din raspuns, cui va adresati. :)



Ceea ce nu este corect in firma respectiva este ca desi desfasurati activitate fara a avea incheiat un contract de munca , se retin contributiile individuale si impozitul/salariu si cel mai probabil nu se vireaza catre stat .
Chiar daca sunteti in perioada de proba,contractul de munca trebuia incheiat inca inainte cu o zi de inceperea activitatii!
Va sfatuiesc sa cereti angajatorului sa incheie acest cim,altfel se poate spune ca lucrati la negru si in eventualitatea unui control de la ITM si dvs. veti fi amendat.
Ultima modificare: Duminică, 4 Decembrie 2011
Gabriela Monica Ionescu, Consultant fiscal

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Salarizare alex86add alex86add HRISTOS A INVIAT!! As dori sa stiu daca o Asociatie de proprietari angajeaza cu contract partial de munca o femeie de serviciu oferindu-i un ... (vezi toată discuția)
Ajutor!nu ma descurc! gabitza1980 gabitza1980 :help: sunt nevoita sa ma descurc singura deocamdata.va rog ma puteti ajuta?am urmatoarea situatie: -un salariat isi incepe activitatea in ... (vezi toată discuția)
Plati salarii CONSULTING TRADUCERI JURIDICE 0735643109 CONSULTING TRADUCERI JURIDICE 0735643109 daca esti angajat la firma ta si ai un salariu de 1800 brut cat trebuie sa platesti la stat? multumesc (vezi toată discuția)