avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 244 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii salarizare
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

salarizare

HRISTOS A INVIAT!!


As dori sa stiu

daca o Asociatie de proprietari angajeaza cu contract partial de munca o femeie de serviciu oferindu-i un salariu de 200 de ron(mentionez ca nu este pensionara),pentru 40 de ore lucrate pe luna,i se opreste impozit pe salariu sau nu?

Va multumes
Cel mai recent răspuns: leuca_luminita , utilizator 09:58, 16 Aprilie 2012
In cazul in care acesta e loc de munca cu functie de baza:

Salariul de baza = 200 RON

Retineri:

Contributia de somaj = 1 RON (0.5% din Salariul de baza)

Contibutia de sanatate = 11 RON (5.5% din Salariul brut)

Contibutia CAS = 21 RON (10.5% din Salariul brut)
(conform Legii nr.380/2005 privind bugetul asig. soc 2006)

Nr. persoane in intretinere=0
Deducere personala = 250 (Conform Ordinului 1016/2005)

Impozit = 0 RON (16% din (Salariul brut-Contributia somaj-Contributia sanatate-Contributia CAS-Deducerea personala))


Rest de plata = 167 RON
Rest plata=Salariul brut-Contributia de somaj-Contributia de sanatate-Contributia CAS-Impozit


In cazul in care mai lucreaza in alta parte si i se acorda deducerea personala acolo atunci va plati impozit de 27 lei iar rest de plata va fi 140 lei
Ultima modificare: Luni, 16 Aprilie 2012
leuca_luminita, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Ajutor!nu ma descurc! gabitza1980 gabitza1980 :help: sunt nevoita sa ma descurc singura deocamdata.va rog ma puteti ajuta?am urmatoarea situatie: -un salariat isi incepe activitatea in ... (vezi toată discuția)
Impozit pe salariu octaviuss octaviuss buna ziua ! as dori sa va intreb daca e corect sa imi opreasca impozitul pe salar din remuneratiile lunare desi sunt inca in proba si nu am angajare ... (vezi toată discuția)
Plati salarii CONSULTING TRADUCERI JURIDICE 0735643109 CONSULTING TRADUCERI JURIDICE 0735643109 daca esti angajat la firma ta si ai un salariu de 1800 brut cat trebuie sa platesti la stat? multumesc (vezi toată discuția)