Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii salarizare
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

salarizare

HRISTOS A INVIAT!!

As dori sa stiu

daca o Asociatie de proprietari angajeaza cu contract partial de munca o femeie de serviciu oferindu-i un salariu de 200 de ron(mentionez ca nu este pensionara),pentru 40 de ore lucrate pe luna,i se opreste impozit pe salariu sau nu?

Va multumes
In cazul in care acesta e loc de munca cu functie de baza:

Salariul de baza = 200 RON

Retineri:

Contributia de somaj = 1 RON (0.5% din Salariul de baza)

Contibutia de sanatate = 11 RON (5.5% din Salariul brut)

Contibutia CAS = 21 RON (10.5% din Salariul brut)
(conform Legii nr.380/2005 privind bugetul asig. soc 2006)

Nr. persoane in intretinere=0
Deducere personala = 250 (Conform Ordinului 1016/2005)

Impozit = 0 RON (16% din (Salariul brut-Contributia somaj-Contributia sanatate-Contributia CAS-Deducerea personala))

Rest de plata = 167 RON
Rest plata=Salariul brut-Contributia de somaj-Contributia de sanatate-Contributia CAS-Impozit

In cazul in care mai lucreaza in alta parte si i se acorda deducerea personala acolo atunci va plati impozit de 27 lei iar rest de plata va fi 140 lei
leuca_luminita, utilizator