Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... uzurparea de calitati oficiale
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

uzurparea de calitati oficiale

Buna seara. Daca un autor scrie intr-o carte (cuprinzand mentiuni documentare ale unei localitati) despre o persoana ca este director adjunct al scolii, fara ca acesta să fi ocupat vreodata aceasta functie, se face vinovat autorul de uzurpare de calitati oficiale ? Multumesc.
Nu, in nici un caz
Atunci ce ilegalitate comite acest autor?
Nici una.
Infractiunea de " uzurpare de calitati oficiale " face parte din grupul infractiunilor contra autoritatii, asezate in t. V, art. 240, Cod penal, partea speciala, si consta in folosirea fara drept a unei calitati oficiale, insotita sau urmata de indeplinirea unui act legat de acea calitate.
Daca autorul cartii a consemnat aspecte nereale,eventual poate fi facut responsabil pentru insuficienta analiza si investigare sumara a aspectelor consemnate
ynocentta a scris:

Infractiunea de " uzurpare de calitati oficiale " face parte din grupul infractiunilor contra autoritatii, asezate in t. V, art. 240, Cod penal, partea speciala, si consta in folosirea fara drept a unei calitati oficiale, insotita sau urmata de indeplinirea unui act legat de acea calitate.
Daca autorul cartii a consemnat aspecte nereale,eventual poate fi facut responsabil pentru insuficienta analiza si investigare sumara a aspectelor consemnate

Iar asta nu este o infractiune.