Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... RE: ABUZ SI INSELACIUNE ANGAJATOR CFM. CODULUI MUNCII ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

RE: ABUZ SI INSELACIUNE ANGAJATOR CFM. CODULUI MUNCII SI ART. 215 COD PENAL?

Subiect: RE: ABUZ SI INSELACIUNE ANGAJATOR CFM. CODULUI MUNCII SI ART. 215 COD PENAL?

Buna ziua

As dori cateva sfaturi juridice la problema de mai jos:

M-am angajat la o firma pe data de 16 mar 2008 in functia de tehnician salarizare cu salariul s1. in data de 30 mai 2008 am fost numit director adjunct salarizare cu salariul s2,s2>s1,semnand o oferta de colaborare in acest sens.Firma nu mi-a dat sa semnez nici o fisa a postului pt nici un post.Timp de o luna mi-am exercitat atributiile in domeniu,tinand locul managerului care a plecat din firma cu demisie si indeplinind atributiile acestuia,+cateva atributii ale unei alte persoane care a plecat in aceeasi perioada din firma cu demisie +atributiile mele. Munca a constat in principal in a efectua tot ce tine de salarizare,declaratii si relatia cu institutiile statului pentru mai multe firme din cadrul grupului,impreuna cu alte 3 persoane. Am semnat acte,adeverinte pt. salariati pt toate firmele unde se cerea semnatura directorului de salarizare sau directorului adjunct , adev. pt medici,spitale etc,atat la agentiile mele cat si la ale colegilor,date de acestia la semnat,adeverintele fiind aprobate din partea firmei de directorul general si de directoarea de la trezorerie,pe adeverinte la rubrica intocmit am trecut numele si functia mea .Pe data de 1 iulie am cerut la randul meu o adeverinta pt medicul de familie , care a fost intocmita de persoana care raspundea de firma la care eu am fost angajat , in care mi-a fost trecuta functia de director adjunct,semnata si stampilata de noul manager angajat intre timp. in data de 1 iunie am primit o copie dupa oferta semnata initial,doar ca era taiata functia de director adjunct si salariul s2,in schimb era trecut alt salariu,intre s1 si s2 sa zicem s3, cu semnatura persoanei care a anulat oferta,dir. gen. precum si un act aditional de marire a salariului cu s3 pe care am refuzat sa il semnez.In toata aceasta perioada am desfasurat activitatea mentionata mai sus,cu aprobarea dir. gen. data pe acte care nu a obiectat nimic legat de faptul ca la functie era trecut dir. adj. salarizare ,oferta nu avea data pe ea dar in 30 mai am primit un mail de felicitare de la dir gen. Tot in aceasta perioada,din cauza activitatii desfasurate am facut si ore suplimentare. In data de 2 iulie am depus cerere de concediu pentru 4 zile si in continuare,compensarea orelor suplimentare cu ore libere platite in perioada imediat urmatoare si demisia incepand cu ziua urmatoare compensarii orelor suplimentare ,16.07 cu art. 79 (8),cu mentiunea,pe hartii,ca in cazul in care firma are nevoie de mine sa ma cheme din concediu.In data de 25 iulie am fost chemat la comisia de disciplina pe motivul ca am absentat nemotivat in per 2.07-15.07.,la care m-am prezentat. totul a fost un simulacru,dir. general a spus ca nu i-am dat cererile,deasemenea a disparut oferta semnata de mine si anulata de el,nu a recunoscut nimic si mi-a trecut absente zilele din per 2-15,nu mi-a mai marit salariul ca in oferta semnata pe 30 mai,nu a acordat nici o importanta dovezilor aduse de mine.Dovezile pe care le am sunt:copie dupa oferta semnata in 30 si anulata,mi s-a dat cartela orange,cartela care se da doar la manageri cu acte, adev. elib in 1 iulie,mailul trimis de dir. gen in 30 mai,in calitatea mea am trimis emailuri la agentii care sunt supravegheate de toate persoanele din conducerea firmei,colegii de la salarizare care mi-au dat sa semnez acte,nu garantez ca stiau sau nu ca eu semnez acte in calit. de dir adj. fara sa isi exprime vreo obiectie,adeverintele respective in care mi-am scris functia si aprobate de dir. gen. (acestea au mers la diverse institutii,nu am originale sau copii dar au nr. de iesire date de secretariat).In toata aceasta perioada eu si ceilalti colegi stiam ca sunt manager interimar,respectiv dir. adjunct dupa ce si-au gasit manager. Motivul principal pentru care a fost creata aceasta mascarada,l-am aflat ulterior: in cadrul firmei,la dpt. plati-salarizare nu a existat niciodata in organigrama firmei postul de director adjunct,iar ceilalti colegi nu aveau studii superioare pt a ocupa acest post,pana la gasirea unui nou manager,perioada care nu se stia cat va dura,manager care nu stia progr. de salarizare respectiv + faptul ca a plecat un coleg din firma prin demisie
si daca mi s-ar fi spus ca au rupt oferta riscau sa fi plecat si eu (in total am fost 4 persoane care am facut plati si salarii si tot ce tine de acestea pt. 3000 de salariati) si sa ramana 3 pers. +managerul. Deas. nu imi platesc nici orele suplimentare pe motiv ca firma nu mi-a dat hartie oficiala,insa a mai existat o situatie inainte sa ma angajez eu,cand le-a plecat o persoana si au preluat toti atributiile acesteia,primind spor la salariu,fara a primi hartie oficiala din partea firmei iar mie mi s-a spus in birou ca asa se procedeaza in asemenea situatii ,fara sa fie vorba de vreo hartie oficiala din partea firmei.Deas. nu vor sa imi aprobe nici 4 zile de concediu pe motiv ca trebuia sa anunt mai inainte,insa pe data de 2 mai marea majoritate a angajatilor ,printre care si eu, si-au luat o zi de concediu,anuntand pe 30 aprilie,1 mai fiind libera,prin urmare s-a creeat un precedent.In decizia privind incetarea cim e trecut postul de tehnician salarizare .Nici pana azi nu mi-au achitat sal pe iulie.
As vrea sa stiu daca pot cere calculul tuturor drepturilor la sal din oferta(adica functia si salariul din oferta care a disparut,dar la care am copie) si daca in situatia in care orele suplimentare se compenseaza cu zile libere , daca pot cere compensarea orelor suplimentare cu zile libere(4 zile) si daca mai beneficiez in acest caz de sporul de 75% din salariu sau sa cer doar plata orelor suplimentare cu 175% din salariu,fara sa mai cer compensarea orelor suplimentare cu zile libere.Am uitat sa mentionez ca din pv al dir gen.,convocarea la comisia disciplinara nu a avut loc,nu s-a incheiat proces vb. si nici nu am primit vreun act din partea firmei,cererile de co , compensare ore supl. si oferta semnata in data de 30 mai nu mai exista,dar am copii dupa ele.Am uitat sa mentionez ca numirea a fost facuta in urma unei evaluari a dir. gen. pt fiecare persoana,evaluare in care era trecut si salariul s2 care era scris si in oferta,evaluare care a disparut,dar la care am copie.la toate celelalte pers. de la salarizare,dir. gen. le-a marit salariul la s2, mie mi a oferit s3,atat contractul de munca dar si actele aditionale au la baza o oferta semnata in prealabil de firma si salariat,asta e procedura firmei aplicata la toti salariatii.La mine la dosar nu exista nimic si apare din nou o discriminare in acest sens,pt ca eu stiu programul de salarizare si am muncit la fel ca toti ceilalti,nu mi se raspunde la intrebarea:eu de ce nu am evaluare si oferta ca toti ceilalti lucratori de la plati-salarizare,pt ca s-a facut oferte la tot biroul de plati-salarizare(in cadrul dpt. exista 6 persoane care se ocupa strict de plati),care au fost inregistrate la itm dupa 1 iulie,de ce sunt discriminat din pv salarial pt ca eu stiu salarizare,cel putin la nivelul celorlalte persoane,avand si studii superioare si diploma de inspector resurse umane si pot da oricand un test care sa confirme cele de mai sus.la angajare dif. de salariu intre mine si cll. persoane era de 1 milion, apoi s-a marit la 3 milioane.

Tinand seama de cele mentionate mai sus,as vrea sa stiu cum sa procedez exact pentru a recupera ceea ce mi se cuvine+daune morale,materiale si de imagine, co si demisia au fost din cauza situatiei create si pt ca la acea firma concediile medicale nuse platesc .Firma are sediul in jud. ilfov si as vrea sa stiu daca pot depune reclamatia la Trib. Mun. Bucuresti,eu avand domiciliul in Buc. As vrea sa stiu si daca se poate depune sesizare penala la politie si cum sa procedez.Multumesc.

Infractiuni?Parerea mea:Conform Codului penal, Art. 215 "Inducerea in eroare a unei persoane, prin prezentarea ca adevarata a unei fapte mincinoase sau ca mincinoasa a unei fapte adevarate, in scopul de a obtine pentru sine sau pentru altul(pentru firma-nota mea) un folos material injust si daca s-a pricinuit o paguba, se pedepseste cu inchisoare de la 6 luni la 12 ani. Inselaciunea savarsita prin folosire de nume sau calitati mincinoase ori de alte mijloace frauduloase se pedepseste cu inchisoare de la 3 la 15 ani. Daca mijlocul fraudulos constituie prin el insusi o infractiune, se aplica regulile privind concursul de infractiuni. Inducerea sau mentinerea in eroare a unei persoane cu prilejul incheierii sau executarii unui contract, savarsita in asa fel incat, fara aceasta eroare, cel inselat nu ar fi incheiat sau executat contractul in conditiile stipulate, se sanctioneaza cu pedeapsa prevazuta in alineatele precedente, dupa distinctiile acolo aratate"
Art. 291 "Folosirea unui inscris oficial ori sub semnatura privata, cunoscand ca este fals, in vederea producerii unei consecinte juridice, se pedepseste cu inchisoare de la3 luni la 3 ani cand inscrisul este oficial, si cu inchisoare de la 3 luni la 2 ani sau cu amenda cand inscrisul este sub semnatura privata" (adeverintele semnate de mine fara a avea calitatea respectiva de dir. adj. salarizare).
Art. 292 , " declararea necorespunzatoare adevarului, facuta unui organ sau institutii de stat ori unei alte unitati dintre cele la care se refera art. 145, in vederea producerii unei consecinte juridice, pentru sine sau pentru altul, atunci cand, potrivit legii ori imprejurarilor, declaratia facuta serveste pentru producerea acelei consecinte, se pedepseste cu inchisoare de la 3 luni la 2 ani sau cu amenda " si
Art. 323 "fapta de a se asocia sau de a initia constituirea unei asocieri in scopul savarsirii uneia sau mai multor infractiuni, ori aderarea sau sprijinirea sub orice forma a unei astfel de asocieri, se pedepseste cu inchisoare de la 3 la 15 ani, fara a se putea depasi pedeapsa prevazuta de lege pentru infractiunea ce intra in scopul asocierii. Daca fapta de asociere a fost urmata de savarsirea unei infractiuni, se aplica celor care au savarsit infractiunea respectiva pedeapsa pentru acea infractiune, in concurs cu pedeapsa prevazuta in alin. 1"
Potrivit art. 283 c.m., alin. 1 lit.c pentru drepturile salariale neacordate sau a unor despagubiri ceurte puteti sa va adresati instantei in termen de trei ani de la data nasterii dreptului la actiune. Potrivit art. 284 alin. 2 cererea se introduce la instanta in raza careia are domiciliul reclamantul, deci dv. Cit priveste plingerea penala pentru a-i da o forma corespunzatoare va sugerez sa va adresati unui avocat. Succes!