avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1024 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... DREPTURI SALARIALE
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

DREPTURI SALARIALE

cum se aplică alin.(4) al art.6 din legea 285/2010? puncte de vedere vă rog!
Textul este urmatorul :
Personalul care, in cursul anului 2011, desfasoara activitati noi care presupun, potrivit legii-cadru, acordarea unor clase de salarizare succesive celei detinute pentru functia respectiva beneficiaza de o majorare a salariului de baza, respectiv a soldei/salariului de functie, corespunzator numarului de clase de salarizare suplimentare multiplicat cu procentul stabilit la art. 10 alin. (5) din legea-cadru.

Norme de aplicare:
D. In situatia in care, incepand cu anul 2011, personalul desfasoara activitati noi care, potrivit art. 6 alin. (4) din Legea nr. 285/2010, presupun acordarea unor clase de salarizare suplimentare, salariul de baza al acestuia va fi majorat cu numarul de clase suplimentare acordate, potrivit legii.

Exemplu: In cazul unei persoane care desfasoara activitatea de control financiar preventiv incepand cu anul 2011:
S = 2.564 lei (iunie 2010)
S1 = 2.564 * (1 - 25%) = 1.923 lei (iulie-decembrie 2010)
S2 = 1.923 * (1 + 15%) = 2.212 lei (ianuarie 2011)
S3 = S2 * (1 + 4 clase * 2,5%)
S3 = 2.212 * (1 + 10%) = 2.434 lei (incepand cu ianuarie 2011)
In situatia in care persoana respectiva a desfasurat activitatea de control financiar preventiv si in anul 2010, in salariul de baza al acesteia va fi introdusa suma compensatorie sau, dupa caz, cuantumul sporului care a fost acordata/acordat pentru aceasta activitate in luna octombrie 2010, majorata/majorat cu 15%, fara a se mai acorda in plata si cele 4 clase de salarizare suplimentare, care vor fi insa utilizate la reincadrarea respectivei persoane.
mulţumesc pentru răspunsul dat! mă interesează cum se acordă clasele de salarizare de la clasa 33 + 9 a minimului din gradul principal până la clasa 44+9 a gradului superior, începând cu 1 ianuarie 2011. Se dă examen pentru fiecare clasă ori se acordă numărul de clase doar prin dispoziţia angajatorului proporţional cu numărul de atribuţii şi/sau complexitatea lor?
Cu stimă!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Calcul salariu functionar public ContSters240394 ContSters240394 Am ramas in ingrijire copil si cand m-am intors la munca in cadrul unei primarii, salariul mi-e diminuat. O anumita suma imi dau seama de unde provine, spor ... (vezi toată discuția)
Legea cadru nr. 284/2010 privind salarizarea unitara a personalului platit din fonduri publice cameliapstl cameliapstl ce parere aveti de legea nr.284/2010? cu salarizara bugetarilor? mie imi este f greu sa o inteleg, din moment ce se contrazice cu legea nr.285/2010. de ... (vezi toată discuția)
Salarii diferite la aceeasi reincadrare - drepturi stabilite conform art. 33 din legea nr. 284/2010 si art. 4, alin. (3) din legea nr. 285/2010 Dumbrava Violeta Dumbrava Violeta La aceeasi incadrare in functie si drepturi salariale stabilite conform prevederilor art.33 din Legea nr.284/2010 si aleart.4 alin (3) din Legea nr.285/2010 ... (vezi toată discuția)