Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Salarizare
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Salarizare

Buna seara,
Am fost delegat de inspectorul scolar general sa preiau atributiile si responsabilitatile directorului adjunct (acesta fiind in concediu de studiu).
Acest lucru inseamna ca trebuie sa fiu salarizat corespunzator pentru functia de director adjunct?
Va multumesc
Da. Codul muncii (art.43-44)
Cred ca este vorba despre delegarea de competenta si nu despre delegarea prevazuta de articolele citate din Codul Muncii.

In acest caz, trebuie emisa o decizie de numire temporara in functia de director adjunct pe perioada cat acesta este in concediu de studii , perioada pentru care trebuie sa primiti salariul corespunzator acestei functii.
S-a emis deja decizia, garantat! Cu siguranta are discutii cu contabila in privinta platii. Beneficiaza de toate drepturile dir. adj. (salariul, indemnizatia de conducere si degrevarea de ore - parca 6 ore).
Lege 349/2004
21. La articolul 51, alineatul (2) va avea următorul cuprins:
"(2) Salarizarea directorului adjunct al unităţii de învăţământ este asigurată printr-un salariu de bază, care se calculează la nivelul maxim al funcţiei didactice corespunzătoare studiilor, la care se adaugă o indemnizaţie de conducere de până la 40%."
elena138, utilizator
elena138 a scris:

S-a emis deja decizia, garantat! Cu siguranta are discutii cu contabila in privinta platii. Beneficiaza de toate drepturile dir. adj. (salariul, indemnizatia de conducere si degrevarea de ore - parca 6 ore).

:offtopic:
Cred ca cel care a initiat acest topic ar trebui sa ne spuna mai multe si nu sa presupunem noi ...:)
freeelis a scris:

elena138 a scris:

:offtopic:
Cred ca cel care a initiat acest topic ar trebui sa ne spuna mai multe si nu sa presupunem noi ...:)

Corect! =D>