avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 910 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Salarizare
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Salarizare

Buna seara,
Am fost delegat de inspectorul scolar general sa preiau atributiile si responsabilitatile directorului adjunct (acesta fiind in concediu de studiu).
Acest lucru inseamna ca trebuie sa fiu salarizat corespunzator pentru functia de director adjunct?
Va multumesc
Cel mai recent răspuns: elena138 , utilizator 11:01, 15 Ianuarie 2011
Da. Codul muncii (art.43-44)
Cred ca este vorba despre delegarea de competenta si nu despre delegarea prevazuta de articolele citate din Codul Muncii.

In acest caz, trebuie emisa o decizie de numire temporara in functia de director adjunct pe perioada cat acesta este in concediu de studii , perioada pentru care trebuie sa primiti salariul corespunzator acestei functii.
S-a emis deja decizia, garantat! Cu siguranta are discutii cu contabila in privinta platii. Beneficiaza de toate drepturile dir. adj. (salariul, indemnizatia de conducere si degrevarea de ore - parca 6 ore).
Lege 349/2004
21. La articolul 51, alineatul (2) va avea următorul cuprins:
"(2) Salarizarea directorului adjunct al unităţii de învăţământ este asigurată printr-un salariu de bază, care se calculează la nivelul maxim al funcţiei didactice corespunzătoare studiilor, la care se adaugă o indemnizaţie de conducere de până la 40%."
Ultima modificare: Sâmbătă, 15 Ianuarie 2011
elena138, utilizator
elena138 a scris:

S-a emis deja decizia, garantat! Cu siguranta are discutii cu contabila in privinta platii. Beneficiaza de toate drepturile dir. adj. (salariul, indemnizatia de conducere si degrevarea de ore - parca 6 ore).


:offtopic:
Cred ca cel care a initiat acest topic ar trebui sa ne spuna mai multe si nu sa presupunem noi ...:)
freeelis a scris:

elena138 a scris:

:offtopic:
Cred ca cel care a initiat acest topic ar trebui sa ne spuna mai multe si nu sa presupunem noi ...:)


Corect! =D>

Alte discuții în legătură

Re: abuz si inselaciune angajator cfm. codului muncii si art. 215 cod penal? Subiect: RE: ABUZ SI INSELACIUNE ANGAJATOR CFM. CODULUI MUNCII SI ART. 215 COD PENAL? Buna ziua As dori cateva sfaturi juridice la problema de mai ... (vezi toată discuția)
Sector bugetar - calcul salariu mir452 mir452 Buna seara, Va rog sa ma ajutati si sa-mi acordati un sfat juridic in problema de serviciu prezentata de mine: - potrivit carui articol de lege se ... (vezi toată discuția)
Incadrare director adjunct bogarten30 bogarten30 Nivelul salariului de baza al personalului de conducere, îndrumare si control din inspectoratele scolare judetene, respectiv al municipiului Bucuresti, si din ... (vezi toată discuția)