Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... prescripþie
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

prescripþie

Care este termenul de prescriere a unei hotărâri judecătoresti care nu a fost pusă în executare 3 ani de la data pronunţării.Reclamantul nu a mers mai departe să o investească cu formulă executorie şi să o pună în executare.Este vorba de plata unei datorii către asociatia de locatari.
Exceptia prescriptiei dreptului material la actiune conform Decretului 167/1958 termenul de prescriptie este de trei ani si se întrerupe conform art.16 din acelasi decret printr-un act începator de executare, respectiv procesul verbal de executare
Daca titularul hotararii judecatoresti nu a staruit in actiunea de materializare a dispozitiei instantei de judecata,nu a desfasurat in termen legal demersuri catre BEJ,dupa intervalul de 3 ani ,opereaza prevederile decretului nr 167/1958