Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... acordare majorare salar personal contractual
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

acordare majorare salar personal contractual

am absolvit facultatea in iulie 2008,sunt angajata in domeniul bugetar,personal contractual,referent IA.Am depus cerere de majorare salar si adeverinta de absolvire a studiilor superioare,confor OG.10/2008 art8,care prevede majorare de salar de pana la 20%,si am primit raspuns de la resurse umane ca abia la nul viitor cand se va aproba organigrama.Va rog sa-mi spuneti daca este legal,pentru ca aceasta majorare ar trebui facuta sub efectul legii,si dupa parearea mea nu prevede nici macar incadrarea in fondurile bugetare aprobate aceste majorari.Va multumesc.
Absolventii invatamantului superior de lunga sau de scurta durata, care la data trecerii pe functia corespunzatoare studiilor absolvite erau incadrati pe functii cu nivel de studii inferior, specifice domeniului in care au absolvit studiile universitare, se vor incadra la gradul profesional corespunzator studiilor absolvite, la care se asigura o crestere cu pana la 20% a salariului de baza avut.
Promovarea personalului contractual se poate face numai pe un post vacant de natura celui pe care urmeaza sa fie promovata persoana.
Organigrama si statul de functii se aproba anual, dar se pot face promovari si pe parcursul anului.