avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 820 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... Restituire taxa de inmatriculare
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

Restituire taxa de inmatriculare


Ca de obicei,institutiile statului vor sa te jumuleasca.Am solicitat de la trezorerie restituireaa diferentei de taxa auto pe care am platit o anu'trecut pt.un Ford Focus 1753 cm.3 euro 3 Co2-143 an fab.iun.2002 fara filtru dar calculul celor din Pascani nu corespunde cu calculul facut de mine pe site-ul Ministerului de finante in sensul ca au pus cu vreo 3mil.mai mult la taxa poluare!!deci vor sa ma mai fure inca o data de ceva bani!Intrebarea mea e ce as putea face sa mi gasesc dreptatea? Mentionez ca pe decizia de restituire taxa(socotita de ei)taxa de poluare e de 3256 ron.iar pe calculatorul ministerului de finante iese 824.51 euro x3.3515lei=2763.34 ron (cursul euro 1 oct.al anului precedent). Deci vor sa ma fure de 492 ron:((
Cel mai recent răspuns: mea culpa , utilizator 18:00, 3 Februarie 2009
pentru ca ai focus te ajut eu =D>
imi poti trimite un mesaj pe adresa mea cazaremamaia@gmail.com si iti voi da toate documentele
asigur si asistenta gratuita la telefon iar mai multe informatii gasesti pe forumul ford

eu am cistigat procesul pe 18 septembrie si imi voi recupera taxa integral
pt.cazaremania

te intreb
ai dat in judecata si ai obtinut restituirea taxei de inmatriculare?
dak da. te rog spune mi si mie pe cine ai dat in judecata (ce institutii) si in baza caror legi sau acte normative.
as vrea sa dau si eu in judecata si mi ai fi de folos dak mai sfatui cum ai motivat actiunea si ce institutii ai dat in judecata.
multumesc si astept raspuns.
Da am dat statul in Judecata am cistigat procesul luna aceasta am recursul la Curtea de Apel care normal va fi respins si apoi voi demara procedura de primire a taxei a dobinzii aferente, cheltuieli de judecata onorariu.

Am dat in judecata Administratia Finantelor Publica Constanta pentru ca cer aceasta taxa.

Acum am un alt proces cu o alta masina pentru recuperarea taxei de mediu - poluare.

Pentru a primi actele te org sa imi scri pe e mail
pentru cazaremamaia

multumesc mult dar nustiu adresa de e mail a dumneavoastra?
pt cazaremamaia
adresa de e mail pe care poti sa mi scrii este
burgheleagloria@yahoo.com
astept sa mi spui si mie punctul legal si cum ai formulat actiunea
multumesc

Alte discuții în legătură

Taxa de prima inmatriculare ?! raku_cmr raku_cmr Am cumparat o masina euro 3. Din cate am auzit la televizor taxa de prima inmatriculare va scadea de la 1 iulie 2008, este adevarat? Am mai inteles ca cei care ... (vezi toată discuția)
Vanzare masina silvia99 silvia99 la vanzarea unui ford focus din 2004, inmatriculat in ro din 2004, masina aflata la cel de-al doilea proprietar, se plateste vreo taxa de mediu/timbru? pretul ... (vezi toată discuția)
Restituire diferenta dintre taxa de poluare si timbru de mediu savaliviu2 savaliviu2 va salut cu tot respectul.va rog mult sa ma ajutati ! fiica mea a platit taxa de poluare in 07.02.2011. 1100 de euro.noi am calculat pe calculatorul oficial ... (vezi toată discuția)