Forum Discuţii juridice Asociaţii şi fundaţii, într-un ... Donatii catre membrii asociatiei
Discuție deschisă în Asociaţii şi fundaţii, într-un cuvânt: ONG-uri

Donatii catre membrii asociatiei

O asociatie (ong) poate face donatii catre membrii sai ? Dau un exemplu: Asociatia a primit donatie suma de 100 lei. Asociatia poate dona aceasta suma unui membru al sau ? Multumesc
Daca are nevoi deosebite, da... ideea este sa nu contravina cu regulile din actul constitutiv si statut
Concret. O firma a donat 2 TV. Iar Asociatia (ONG) vrea sa le doneze la 2 membrii din cadrul acesteia. Cum se realizeaza concret acest lucru ? In statut scrie ca, citez: "Asociatia va putea primi donatii sau finantari din partea persoanelor fizice sau juridice în scopul finantarii programelor sale". Insa nu scrie nicaieri in Statut ca poate face donatii catre membrii sai....Ce trebuie facut in acest caz ?. Multumesc
Este posibil ca membrii unui ong sa doneze o locuinta presedintelui ong-eului acesta ar vrea sa adopte personal cativa copii aflati in plasamentul ong-ului dar acestsa nu are locuinta, fiind ca locuieste in locuinta ong-ului ar fi posibil sa treaca locuinta pe numele lui personal sau cu mentiunea ca are drept sa locuiasca permanent in acel scop de adoptie daca toti membrii sut deacord, sa poata duce adoptia pana la capat Va multumesc!
asoc a scris:

Concret. O firma a donat 2 TV. Iar Asociatia (ONG) vrea sa le doneze la 2 membrii din cadrul acesteia. Cum se realizeaza concret acest lucru ? In statut scrie ca, citez: "Asociatia va putea primi donatii sau finantari din partea persoanelor fizice sau juridice în scopul finantarii programelor sale". Insa nu scrie nicaieri in Statut ca poate face donatii catre membrii sai....Ce trebuie facut in acest caz ?. Multumesc

Statutul prevede categoriile de venituri. Cheltuielile sunt efectuate conform normelor contabile si a Codului Fiscal.
Avati ca si optiune:
1. incheirea unui contract de sponsorizare. Iin acest caz va trebui sa identificati un scop al sponsorizarii catre beneficiarul sponsorizarii din cele prevazute in lege: cultural, artistic, educativ, de invatamant, stiintific - cercetare fundamentala si aplicata, umanitar, religios, filantropic, sportiv, al protectiei drepturilor omului, medico-sanitar, de asistenta si servicii sociale, de protectia mediului, social si comunitar, de reprezentare a asociatiilor profesionale, precum si de intretinere, restaurare, conservare si punere in valoare a monumentelor istorice
2. incheierea unui contract de donatie, dar acesta trebuie facut la notar si probabil va costa destul de mult.