Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... diurna angajat la societate comerciala
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

diurna angajat la societate comerciala

Buna ziua
In cazul unui salariat care participa la un curs de perfectionare platit de societate , mai beneficiaza de diurna si cheltuieli de transport?

In costul cursului sunt incluse si cheltuielile de cazare si masa.Cat este diurna pe zi in acest caz?
Multumesc
In acest caz nu beneficiati de diurna. Cheltuielile de transport vor fi decontate de angajator pe baza documentelor de calatorie.
Multumesc frumos dar puteti sa-mi spuneti unde anume gasesc prevazut faptul ca nu beneficiaza de diurna ?
Conform art. 197(1) din C.M. republicat, daca participarea la cursuri sau stagii de formare profesionala este initiata de angajator, toate cheltuielile ocazionate de acesata participare sunt suportate de angajator. Prin urmare toate costurile: transport, cazare, masa, si alte costuri: suport curs, taxa de participare, taxa de sustinere a examenului de absolvire, etc. le va suporta angajatorul.
Evident daca acest curs se desfasoara in alta localitate decat cea de domiciliu a salariatului.