Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii Salariul minim pe economie
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

Salariul minim pe economie

Care este salariul minim pe ecomomie la ora actuala la privat?

Multumesc!
AlexandraLevi a scris:

Care este salariul minim pe ecomomie la ora actuala la privat?

Multumesc!

670 lei
Difera in functie de ramura.
CCM la nivel de ramura- constructii - 2011
Actul aditional la CCM ramura constructii a fost publicat in MO partea a V-a - nr.4/16.02.2011.
Salariul minim brut de baza in sectorul constructii este de 700 lei/luna pentru necalificati, incepand cu 1.01.2011. Sunt stabiliti si coeficientii de ierarhizare.
In principal, conform HG 1193/2010, Incepand cu data de 1 ianuarie 2011, salariul de baza minim brut pe tara garantat in plata se stabileste la 670 lei lunar, pentru un program complet de lucru de 170 de ore in medie pe luna in anul 2011 reprezentand 3,94 lei/ora.