avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 274 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii Salariul minim pe economie
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

Salariul minim pe economie

Care este salariul minim pe ecomomie la ora actuala la privat?

Multumesc!
Cel mai recent răspuns: Marcel Mihalache , Avocat 11:00, 6 Decembrie 2011
AlexandraLevi a scris:

Care este salariul minim pe ecomomie la ora actuala la privat?

Multumesc!


670 lei
Difera in functie de ramura.
CCM la nivel de ramura- constructii - 2011
Actul aditional la CCM ramura constructii a fost publicat in MO partea a V-a - nr.4/16.02.2011.
Salariul minim brut de baza in sectorul constructii este de 700 lei/luna pentru necalificati, incepand cu 1.01.2011. Sunt stabiliti si coeficientii de ierarhizare.
In principal, conform HG 1193/2010, Incepand cu data de 1 ianuarie 2011, salariul de baza minim brut pe tara garantat in plata se stabileste la 670 lei lunar, pentru un program complet de lucru de 170 de ore in medie pe luna in anul 2011 reprezentand 3,94 lei/ora.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Intrebare referitoare la salariul minim, conform noului cod al muncii arakys arakys Va salut! Doresc sa aflu care este salariul minim pe economie pentru un loc de munca calificat, la patron. Deasemenea vreau sa stiu ce lege stabileste/obliga ... (vezi toată discuția)
Salariul minim 2011 stromelectro stromelectro Puteti sa-mi spuneti ce salariu minim se aplica de la 1 ianuarie 2011 pentru cei cu studii liceale sau superioare neexistand niciun coeficient de aplicare ... (vezi toată discuția)
Salar minim pt 2011 lenareg lenareg I-mi spune-ti va rog care este salarul minim pt 2011 670lei dupa HG1193 SAU 700 lei dupa CM -coeficientii de ierarhizare care se ... (vezi toată discuția)