Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii Intrebare referitoare la salariul minim, conform ...
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

Intrebare referitoare la salariul minim, conform Noului Cod al Muncii

Va salut!
Doresc sa aflu care este salariul minim pe economie pentru un loc de munca calificat, la patron. Deasemenea vreau sa stiu ce lege stabileste/obliga pe patron sa plateasca acest minim salar pentru persoanele calificate.
Precizez ca in 2010 aveam 720 lei brut; in 2011 salariul a ramas la fel ...
Va multumesc!
arakys, utilizator
1. Nu exista niciun nou Cod al Muncii.

2. Salariul minim brut pe tara este de 670 lei / luna, de la 01.01.2011 ... la care se pot adauga coeficientii de ierarhizare prevazuti de CCM la nivel de ramura de activitate.

3. In prezent nu mai exista CCMN.

4. Salariul minim brut pe tara si coeficientii de ierahizare nu sunt reglementati prin Codul Muncii.
Pornind de la salariul minim garantat in plata de 670 lei fiecare angajat isi negociaza salariul cu angajatorul.
Pentru freeelis :
- exista Codul Muncii pentru 2011 (daca e din 2011, este nou)
www.avocatnet.ro/content/art...
- exista CCM
www.avocatnet.ro/content/for...
- ma intereseaza Prin Ce Sunt Reglementati : salariul minim pe economie si coeficientii sai de ierarhizare, si nicidecum prin ce nu sunt reglementati acestia.

Pentru dl. tudorvaleriu
- stiu clar ca pana in 2010 ca salariu minim pe economie brut era cel de 600 lei necalificat si cel de 720 lei calificat;
PS: buna gluma cu "isi negociaza salariul cu angajatorul"

Conform HG nr. 1.193 salariul minim necalificat e de 670 lei brut;
Doresc sa aflu daca s-a stabilit prin lege si salariul minim calificat

"La multi ani, Florica, La multi ani, Florin, oriunde va aflati!"
arakys, utilizator
arakys a scris:

Pentru freeelis :
- exista Codul Muncii pentru 2011 (daca e din 2011, este nou)
www.avocatnet.ro/content/art...
- exista CCM
www.avocatnet.ro/content/for...
- ma intereseaza Prin Ce Sunt Reglementati : salariul minim pe economie si coeficientii sai de ierarhizare, si nicidecum prin ce nu sunt reglementati acestia.

Pentru dl. tudorvaleriu
- stiu clar ca pana in 2010 ca salariu minim pe economie brut era cel de 600 lei necalificat si cel de 720 lei calificat;
PS: buna gluma cu "isi negociaza salariul cu angajatorul"

Conform HG nr. 1.193 salariul minim necalificat e de 670 lei brut;
Doresc sa aflu daca s-a stabilit prin lege si salariul minim calificat

"La multi ani, Florica, La multi ani, Florin, oriunde va aflati!"

Cele doua link-uri expuse de dvs. nu concorda cu realitatea ...cititi-le mai bine si veti vedea ca cele expuse de mine sunt corecte.

Coeficientii de ierarhizare sunt reglementati prin CCM la nivel de angajator, grup de angajatori sau la nivel de ramura.
La nivel national nu exista CCM.
arakys a scris:
...buna gluma cu "isi negociaza salariul cu angajatorul"
Conform HG nr. 1.193 salariul minim necalificat e de 670 lei brut;

1. Iata ce spune HG 1193/2010 spune:
Art. 1
Incepand cu data de 1 ianuarie 2011, salariul de baza minim brut pe tara garantat in plata se stabileste la 670 lei lunar, pentru un program complet de lucru de 170 de ore in medie pe luna in anul 2011 reprezentand 3,94 lei/ora.

2. Nu se specifica niciunde ca este vorba de salariul minim pentru necalificati.

3. De aceea am zis ca salariul se negociaza intre salariat si angajator. Daca salariatul nu este de acord cu salariul propus de angajator poate sa refuze postul.
Valeriu TUDOR, Consultant resurse umane