avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 525 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... asigurari de viata
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

asigurari de viata

Buna ziua.
Am incheiat o polita de asigurare academica cu asigurare suplimentara de sanatate. Primind dosarul si polita de asigurare am constatat ca polita nu pare a fi in original..mai exact scanta si listata color, plus ca eu ca beneficiar al politei nu a trebuit sa semnez pe ea, doar asiguratorii au semnat. In dosar mi-au trimis conditii generale ale contractului de asigurare, conditii specifice ale optinunii suplimentare de sanatate, dar aici de asemenea nu am semnat si eu in caitate de beneficiar ci doar ei asiguratorii...iar numele meu nu este trecut niciunde in aceste contracte, conditii...etc. Doresc sa vorbesc din nou cu ,consultantul, dar pana atunci am vrut sa cer o parere... asa se incheie in general o polita de asigurare?multumesc
Cel mai recent răspuns: Insurance Logistics Team , Consultant asigurari 13:53, 7 Decembrie 2011
In polita de asigurare trebuie sa apara obligatoriu asiguratul si/sau beneficiarul.
Nu se poate incheia o asigurare in conditiile mentionate de dumneavostra, fara sa semnati si fara sa luati la cunostinta conditiile contractului.
Se poate sa detineti in acest moment doar o oferta a consultantului. In aceasta nu este obligatoriu sa fie mentionate aceste date si este doar pentru a fi consultata de catre dumneavoastra.
Daca totusi ati achitat costul acestei asigurari (sau prima lunara de asigurare), aceasta trebuie sa aibe o serie obligatoriu. Puteti sa sunati la societatea de asigurari, nu la intermediar, sa le precizati seria politei si aflati astfel daca este o polita valabila, ceea ce ma indoiesc in conditiile mentionate.
Daca asigurarea este emisa de un posibil "agent" se poate sa fiti inselata, iar in cazul in care este emisa printr-o societate de brokeraj, va sfatuiesc sa cercetati cu atentie. Sunt aceditate peste 500 de societati de brokeraj la nivel national.... multe dintre acestia dovedindu-se de fapt adevatati "tzepari"... actele pentru acreditare fiind in cele mai multe cazuri daca nu false cel putin ireale putand astfel foarte usor scapa fara a plati vre-un prejudiciu.
Incercati sa nu intermediati un astfel de produs decat cu brokerii acreditati si mentionati in primul top 10 sau direct cu societatea de asigurari.
V a multumesc!
1.Pe polita exista o serie care mi - o si comunica intr - o scrisoare de multumire ca am ales societatea.....in polita exista numele meu ca beneficiar si ei ca asiguratori, mai se mentioneaza in ce consta polita, dar cum am spus doar ei au semnat, eu nu. e ok?
2. nu am semnat nici un contract clauzele generale au fost trimise dar tot numai de ei semnate.
3. nu este o oferta cred...pentru ca oferta am vazut-o anterior si am semnat ca sunt de acord cu ea..in baza careia au emis polita, am mai semnat mimi interviul cu intrebari despre starea sanatatii....
Mentionez ca e ste vorba despre o firma cunoscuta de asigurari.
In cazul acesta nu este decat "exces de zel" al unui inspector de asigurari... care s-a grabit in a va inainta polita de asigurare.
Trebuie doar sa treceti pe la societatea de asigurari si sa solicitati sa semnati duplicatul politei de asigurare daca conditiile de asigurare sunt acceptate de dumneavoastra.
Daca este incheiata direct la societatea de asigurari nu trebuie decat sa sunati si sa solicitati sa va verifice dupa serie valabilitatea acesteia.
Curios este " cum vi s-a transmis aceasta polita"... "ati achitat prima rata".... puteti raspunde si singura la intrebari.
Daca nu ati platit nimic inca... acestia va asteapta sa achitati pana la intrarea in valabilitate moment in care ve-ti semna si polita. Abia atunci polita poate fi considerata valabila.
Daca nu va multumeste ceva... este simplu... este o polita facultativa... renuntati la a o plati si nu beneficiati de nimic.
Va multumesc mult pentru raspunsuri.Da am achitat prima rata la semarea cereii si mi s a emis chitanta. Vad ca toate actele trimis de la sediul central aici la sediul local de unde am ridicat dosarul sunt scanate..adica semnaturile nu sunt in original...asta inseamna nul in caz de proces...????? Cererea prin care am solicitat asigurarea nu au pus o la dosar.Pot sa solicit o copie cred...exista si un temei legal? Polita fiind academica este pe 15 ani...pot rezilia oare mai devreme? Valoarea de rascumparere este dupa 3 ani.:ban:
Inca odata va multumesc!!
Daca polita este intocmita la sediul central ... pur si simplu solicitati sa vi se inmaneze originalul. In mod normal acestia transmit intai asigurarea la sediul local... ca sa si achitati ... apoi ar trebui sa va trimita originalul.
Cererea prin care ati solicitat intocmirea politei are de fapt scopul de a furniza date pentru incheierea acesteie si nici decum acordul dat pentru emitere.
Daca originalul nu este semnat... pur si simplu puteti renunta la achitarea urmatoarei rate si aceasta inceteaza automat din valabilitate.
Nu stiu insa daca va mai puteti recupera banii platiti .... de obicei asta inseamna ca sunteti de acord sa achitati ceva ce este corect si verificat de dumneavoastra.

Va recomand sa luati legatura cu societatea de asigurari deoarece ati precizat ca este o firma cunoscuta... cred ca vor fi destul de intelegatori sa corecteze aceasta eroare amiabil... tine si de prestigiul lor.

Alte discuții în legătură

Reziliere contract de asigurare de viata bsonyaim bsonyaim In cazul in care se face rezilierea contractului de asigurare de viata,se solicita polita de asigurare in original.Este corect?Eu ce garantie am ca voi primi ... (vezi toată discuția)
Casco cu continuitate, posibilitate anulare de catre broker valy85_2015 valy85_2015 Am incheiat in data de 28.01.2016 o polita casco cu continuitate pentru o masina mai veche de 10 ani. Autoturismul este din 2005.La incheierea politei brokerul ... (vezi toată discuția)
Rascumparare polita asigurare viata urgenta cafea1 cafea1 Buna. Am O problema majora cu astra - societate de asigurare. in cursul anului 2008 am incheiat un contract cu ei intrucat la sc la care am lucrat era ... (vezi toată discuția)