Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... concediu crestere copil 2 ani
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

concediu crestere copil 2 ani

Buna ziua,

Am si eu o nelamurire: in 2005 am intrat in concediu crestere copil pt 2 ani.Dupa cate stiu eu, acea perioada de 2 ani reprezinta un stagiu de cotizare la sanatate pensii si somaj. Actualmente sunt in somaj, dar in stagiul de cotizare de la Bucuresti nu figurez si cu cei 2 ani, ci doar cu o suspendare a contractului de munca, astfel ca stagiul meu de cotizare se micsoreaza de la 7 ani(ii includ si pe cei 2 ani) la 5. Trebuia sa faca angajatorul din acea perioada ceva anume, sau trebuia sa fac eu?
Nu stiu daca m-am exprimat cerent si corect, dar as dori tare mult sa primesc lamuriri, pentru ca daca pot remedia cumva aceasta situatie, as dori sa o fac.
multumesc.
Potrivit OUG nr.148/2005 , in vigoare de la 01.01.2006, perioada în care o persoană beneficiază de drepturile prevăzute la art. 1, respectiv la art. 2, constituie perioadă asimilată stagiului de cotizare în vederea stabilirii drepturilor pentru pensie. nu si pentru somaj.