Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Cum trebuie sa procedez dupa ce am nascut?
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Cum trebuie sa procedez dupa ce am nascut?

Buna ziua! Am si eu o nelamurire.. Am nascut pe data de 16 noiembrie 2011, concediu de maternitate era pana la sfarsitul lunii noiembrie, sunt angajata cu carte de munca de 3 ani. Cum trebuie sa procedez acum pentru a obtine indemnizatia pentru cresterea copilului? Va multumesc anticipat!
1. - Faceti o cerere catre angajator prin care solicitati suspendarea contractului individual de munca (CIM) pentru a intra in concediu crestere copil (CCC) pana la varsta de 1 an (sau 2 ani, depinde ce varianta alegeti), conform art.51(1), lit.a) din Codul muncii.
- Solicitati suspendarea CIM cu data zilei urmatoare terminarii concediului de maternitate.
- Aveti termen de 60 de zile de la data incetarii concediului de maternitate sa depuneti actele pentru CCC la Primarie.

2. Mergeti la primarie sa luati lista cu actele necesare.
Va multumesc!