Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... calominie
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

calominie

am nevoie de o informatie,sant impreuna cu un barbat de 8 ani si tot de atunci soacra mea impreuna cu fosta nevasta ma vorbesc numai de rau si ma fac in toate felurile,le as putea da in judecat? credeti ma ca am inebunit,nu mai pot,un sfat va rog
in penal se poate, calomnia a fost reintrodusa, pedeapsa este insa doar amenda penala, ceea ce totusi inseamna cazier...
trebuie sa va acuze in public (trebuie dovedit)de o fapta penala sau ceare v-ar atrage o sanctiune. Insulta ar fi daca va atribuie o infirmitate, defect etc
Stiam ca au fost scoase din Codul penal insulta si calomnia, apoi scoaterea lor a fost declarata neconstitionala, dar reintroducerea acestor fapte i CP nu stiu cand a fost facuta.

DE UNDE SE STERGE DACA AI POSTAT DE 2 ORI DIN GRESEALA?
Romică Stoica, Consilier juridic
Dat fiind ca s-a abuzat destul de mult de stersul mesajelor, acum am scos aceasta facilitate.
Adminii sau moderatorii sunt insa destul de atenti si observa mai toate mesajele dublate.
Daca e nevoie, cred ca un mesaj privat la unul dintre admini sau moderatori rezolva problema. :)
Merci pentru ca si eu am acuzat pe altii pe nedrept, cred.
deci ar trebui sa am martori? am destui pt ca asta dureaza de destui ani si cred ca pot dovedi,in plus am impreuna cu prietenul meu o fetita de sase ani despre care spune la toata lumea ca e o bastarda,ca nu e fiica lui,am vrut de multe ori sa ma duc sa ii fac testul de paternitate dar din cauza banilor n am reusit niciodat,as vrea sa fac cumva sa se termine toate astea pt ca fiica mea creste si n as vrea sa aiba ea de suferit auzind toate astea,cum ar trebui sa fac,multumesc