Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... restituire taxã pt. auto nou înmatriculat în luna ...
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

restituire taxã pt. auto nou înmatriculat în luna mai 2008

Am cumpărat un autoturism nou în luna mai 2008.
Pot solicita restituirea taxei de primă înmatriculare ?
În caz afirmativ, care este procedura ?
Vă mulţumesc anticipat !
cerere la fisc si daca raspunsul este negativ in instanta... ar putea fi afirmativ si sa nu fie nevoie sa mergeti mai departe pentru ca sa dat pe baza unui RIL o decizie a ICCJ
restituirea taxei se admite numai pentru autoturismele second-hand cumparate dintr-un stat UE si care au fost in prealabil inmatriculate acolo nu si pt autoturismele noi